Στραβοπάτημα για την Φράιμπουργκ πριν τον αγώνα στον Πειραιά

Οι Γερμανοί, 5 μέρες πριν την έναρξη των ομίλων του Γιουρόπα Λίγκ και τον αγώνα τους με τον Ολυμπιακό στο Γ. Καραϊσκάκης, γνώρισαν 2η διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα μετά το διασυρμό 5-0 από τη Στουτγκάρδη.

Συγκεκριμένα, σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χούμελς, η Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει το διπλό με τελικό σκορ 2-4. Η Φράιμπουργκ δεν κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο 3ποντο και έρχεται στην Ελλάδα με πεσμένο ηθικό.

Η είσοδος του Βιντσέντσο Γκρίφο στο 28ο λεπτό αντί του Γκρέγκοριτς άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και στην Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί πήραν γρήγορρα το προβάδισμα με τον Χούμελς, ωστόσο, από δύο ασίστ του 30χρονου Ιταλού μέσου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε η ανατροπή του σκηνικού και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Μπορούσια τα έπαιξε όλα για όλα και κατάφερε να κάνει… ανατροπή στην ανατροπή, εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Χόφλερ στο 82΄.

Ο Χούμελς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 88΄ έκρινε επί της ουσίας το παιχνίδι στο στο Γιουρόπα-Παρκ Στάντιον και στις καθυστερήσεις ο Ρόις «σφράγισε» το «διπλό» των Βεστφαλών.