Ολυμπιακός Β δεν έχασε αλλά πήρε βαθμό από το Γιούχτα 2-2

O Ολυμπιακός Β’ προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό, ο Γιούχτας έφερε “τούμπα” το ματς στο δεύτερο μέρος, αλλά οι Πειραιώτες είχαν απάντηση και ισοφάρισαν σε 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην “ματσάρα” της Ιεράπετρας.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στην Β’ Όμιλο της Super League 2Γιούχτας και Ολυμπιακός Β’ ήρθαν ισόπαλοι (2-2) στο “Βουζουνεράκειο”, σε ένα ματς που προσέφερε πλούσιο θέαμα και εναλλαγές στο σκορ. Στο -1 και στην τελευταία θέση παραμένουν οι Πειραιώτες, ενώ οι Κρητικοί βρίσκονται στην 4η θέση με 10 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Γκολ με το… καλησπέρα για τον Ολυμπιακό Β’, με τον Κωστή να ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα και με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Γιούχτας έψαξε γρήγορη αντίδραση μετά το γκολ των “ερυθρολεύκων” για να ξανά μπει στο ματς και στο 10′ ο Πολυχρόνης με ένα μακρινό σουτ απειλεί και ανάγκασε τον Παπαδούδη σε μια ασταθή επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 31′ ο Μπουτσάκης άφησε την μπάλα στον Ροβίθη, με τον επιθετικό των Κρητικών να προσπαθεί να πιάσει ένα γεμάτο σουτ εντός της περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του κίπερ των Πειραιωτών.

Το παιχνίδι δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, με τα φάουλ και τους τραυματισμούς να το επηρεάζουν αισθητά, και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τους “ερυθρόλευκους” να είναι από το 4′ μπροστά στο σκορ.

Ο Γιούχτας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως οι Πειραιώτες το πρώτο.

Δηλαδή με γκολ, αφού ο Αλεξόπουλος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 51′.

Στο 59′ ο Ροβίθης με μια απίθανη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε ανενόχλητος και έγραψε το 2-1, για να φέρει τούμπα το ματς μέσα σε λίγα λεπτά.

Η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κωστή στο 61′ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Πρινιωτάκη. Οι Πειραιώτες βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 80′.

Ο Μπαγκαλιάνης βρήκε τον Παπακανέλλο μέσα στην περιοχή, αυτός πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, καθώς είχε περάσει ένα λεπτό νωρίτερα ως αλλαγή στον αγώνα.

Σέντρα του Ανδρούτσου στο 84′, ο Μπα με προβολή έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Πρινιωτάκη.

Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

ΓΚΟΛ: 51′ Αλεξόπουλος, 59′ Ροβίθης 4′ Κωστή, 80′ Παπακανέλλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 29′ Τσέλιος, 46′ Κωστή, 90′ Μαυρουδής

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (86′ Μάρσι), Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης (72′ Κωστανάσιος), Μπουτσάκης (72′ Βρεττός), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (86′ Τζανής), Μπρους, Αλεξόπουλος.

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (62′ Μαυρουδής), Τσέλιος (79′ Παπακανέλλος), Αποστολόπουλος (62′ Καρακούτης), Κουτσίδης, Μαρίνος (70′ Βλαχομήτρος), Κωστή, Αργυρίου (62′ Κωστούλας).