ΑΕ Μοσχάτου-Ερμής Κορυδαλλού 0-0: Πρόκριση με χαρακτήρα!

Μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε μέσα στο Μοσχάτο ο Ερμής Κορυδαλλού, ο οποίος έφερε 0-0 με την τοπική ομάδα, σκορ που σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα, του δίνει τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πειραιά.

Ήταν μία πρόκριση, η οποία σίγουρα θα δώσει και ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Πειραιά, σχετικά με την δύσκολη συνέχεια που τον περιμένει στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι

Από την αρχή του παιχνιδιού, το Μοσχάτο έψαχνε συνεχώς το πολυπόθητο γκολ, το οποίο θα τον έστελνε στα ημιτελικά.Ωστόσο, η καλοδουλεμένη άμυνα του Ερμή δεν το επέτρεπε, με αποτέλεσμα να κρατάει εκείνος τη πρόκριση στα χέρια του.

Παρ’όλα αυτά, το Μοσχάτο θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ, αλλά το δοκάρι του στέρησε το 1-0.

Ειδικότερα, στο 29ο λεπτό, ο Ψυχογιός εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε σε κεφάλι αμυντικού του Ερμή, καταλήγοντας εν τέλει στο δοκάρι του Βάτζιου.

Μάλιστα, στην αμέσως επόμενη φάση, το Μοσχάτο εκτέλεσε κόρνερ, ο Γαβαλάς έπιασε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ξανά στο κάθετο δοκάρι του Ερμή.

Ο Ερμής απάντησε στις ευκαιρίες του Μοσχάτου, με πρωταγωνιστές τους Θεοδοσίου, Καλόφωνο και Βύρη, ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι, μετά από σουτ που εξαπέλυσε στο 41′.

Επιπλέον, ο Ερμής ”φωνάζει” για τη φάση του 31′, όπου ο Θεοδοσίου ανετράπη μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Στάυρου, με τον Λεμπέση όμως να μην συγκινείται, δείχνοντας κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του Ερμή για θέατρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερμής ήταν και πάλι αυτός που δημιούργησε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες του αγώνα.

Αρχικά, στο 51′ ο Ομάρ έκανε το σουτ με τον Φιαμέγκο να διώχνει πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια, το σουτ του Καλόφωνου πέρασε άουτ στο 84ο λεπτό.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι είχαν και αυτοί τις στιγμές τους, με επικρατέστερη αυτή του του 77ου λεπτού, όταν ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα, με τον Ψυχογιό να μην προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το Μοσχάτο τελείωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Πουλάκη στο 78′, ο οποίος δέχτηκε πρωτίστως κίτρινη κάρτα, αλλά την πέταξε από τα χέρια του διαιτητή, με αποτέλεσμα να πάρει αμέσως την κόκκινη.

ΑΕ Μοσχάτου (Βασίλης Σπάθας): Γιώρας, Σταύρου, Γαβαλάς ( 51΄Μανιδάκης), Μπέρτζος, Φιαμέγκος, Κορνελάτος, Ψυχογιός( 87’ λ.τρ. Παυλάκης) , Μπιλίμπασι, Ευθυμιάδης ( 72’ Φαναρίτης) , Βινίσιους, Νιζάμης( 61’ Πουλάκης).

Ερμής Κορυδαλλού (Σταύρος Τζαναβάρας) : Βάτζιος, Μικρούλης, Αντωνίου, Καλιακούδας, Θεοδωρόπουλος, Κολοβός, Μέκη Ομάρ  (91’ Κιούκου), Καραγιάννης, Καλόφωνος (93’ Μανώλακος), Βύρης (90’Σενάι), Θεοδοσίου ( 86’ Μπούρας).