“Ξέσπασε” η Προοδευτική, 6-0 την Αστυπάλαια

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2020 η ομάδα του Κορυδαλλού, πετυχαίνοντας το πρώτο της τρίποντο με το ευρύ 6-0

Η Προοδευτική από το πρώτο κιόλας λεπτό είχε στον έλεγχο της τον ρυθμό του αγώνα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι “μπλε” πλησίασαν λίγο έως καθόλου την αντίπαλη εστία, γνωρίζοντας έτσι την 7η συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Το σκορ ανοίγει στο 18′. Ο Δηλαβέρης μετά από κόρνερ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και σε δεύτερο χρόνο ο Μαούνης πλάσαρε, πετυχαίνοντας έτσι γκολ στο ντεμπούτο του με τους “βυσσινί”.

Στο 39′ ο Δηλαβέρης βρήκε δίκτυα με εκτέλεση πέναλτι, ενώ την διαφορά αύξησε στο 44′ ο Ξυγκάκης μετά από ωραία ενέργεια του Γκόγκα.

Στο 46′ ο Αποστόλου θα κάνει το 40 το οποίο μετά από λίγα μόλις λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, θα γίνει 50 με τον νεαρό Γαβρά, ο οποίος είχε δοθεί δανεικός στον Δία Κορυδαλλού.

Στην εκπνοή του αγώνα ο Θεοδώρου με μακρινό σουτ σημειώνει το 60 για την Προοδευτική. Στο σημείο αυτό να υπενθυμίσουμε πως ο Φοίνικας είναι πρωτοπόρος στον βαθμολογικό πίνακα με 32 βαθμούς με τον Ατρόμητο Πειραιά να είναι δεύτερος με 26.

Σημαντικό ενσταντανέ του αγώνα ήταν η ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμα του οπαδού της Προοδευτικής Πασχάλη Μπιρμπιλή, όπως επίσης και η εναπόθεση λουλουδιών από τον Κουβάτσο, αρχηγό της Αστυπάλαιας, στο σημείο της εξέδρας όπου καθόταν ο αδικοχαμένος οπαδός.

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ : Τσάντζαλος, Καραμπίνης,Αργεντίδης, Καλλίδης, Μαρίνη( 46’ Υφαντής) , Ρικούνοβ, Κουβάτσος( 54’ Γκότσης), Τσονόπουλος( 46’ Πρίντζος) , Καρακασίδης. Μούτσα( 54’ Μπέγκα) , Πύρρος .

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μπαντίκος, Τζιτζικαλάκης( 64’ Γαβράς0 Μύρκος, Θεοδώρου, Μαούνης, Κύβελος, Ξυγκάκης( 60’, Θεοδωρίδης) ,. Γκόγκα,. Αποστόλου, Μητρόπουλος ( 54’ Μακαρονάς ) Δηλαβέρης (54′ Κωστόπουλος)