Ξάνθη-Ιωνικός 1-0: Καπνίδης at the buzzer!

Το πρώτο τρίποντο της σεζόν πανηγύρισε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε του Ιωνικού με 1-0 στα Πηγάδια με τον Καπνίδη να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή του αγώνα, καθώς πέτυχε το ”χρυσό γκολ” των Ακριτών στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Μάλιστα, ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων πέρασε ως αλλαγή στο 88ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις σημαντικότερες ευκαιρίες να εκτυλίσσονται στις καθυστέρησεις. Πιο συγκεκριμένα στο 45+1′ ο Σιατράνης δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση για την Ξάνθη. Ο Ιωνικός απάντησε στην ευκαιρία του Σιατράνη, με την κεφαλιά του Μάναλη να περνά άουτ στο 45+4′.

Ίδιο ρυθμό είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ιωνικό να δείχνει πως είναι σκληρό καρύδι, δημιουργώντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Κύριος εκφραστής ήταν και πάλι ο Μάναλης ο οποίος στο 71′ και στο 75′ έφτασε κοντά στο τέρμα, αλλά ο Μπέντο κράτησε το μηδέν για την Ξάνθη.

Στο 88ο λεπτό ο Τόνι Πόποβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Καπνίδη αντί του Παπάζογλου, αλλαγή που ήταν καθοριστική όπως φάνηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, καθώς στο 90+8′ ο ποδοσφαιριστής της Ξάνθης  χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με πλασέ, με τον Ιωνικό να φεύγει με άδεια χέρια από το ”Ξάνθη Arena”, γνωρίζοντας με αυτόν τον τρόπο την πρώτη του ήττα της σεζόν.

Σπανός: ”Ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών”.

Σε δηλώσεις που προέβη στην επίσημη σελίδα του Ιωνικού, ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Σπανός δήλωσε πως είναι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, αλλά δυσαρεστημένος από το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον, το μόνο που πρέπει να κοιτάξει ο ίδιος και η ομάδα του είναι το επόμενο παιχνίδι κόντρα στα Τρίκαλα την Κυριακή 24/1 στη Νίκαια, σ’ ένα πολύ κομβικό παιχνίδι με βάση και τη βαθμολογία όπως έχει διαμορφωθεί.