Ξάνθη-Δόξα Δράμας 1-0: Επιστροφή στα τρίποντα (vid)

Τη νίκη μετά από 3 ανεπιτυχή αποτελέσματα πήρε η Ξάνθη η οποία επικράτησε της Δόξας Δράμας με 1-0 στο εξ αναβολής μεταξύ τους παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Super League 2. Πρώτη νίκη για τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο των Ακριτών οι οποίοι ”σκαρφάλωσαν” στην  θέση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό με ωραίο σουτ του Σρόιχεν από πλάγια θέση.

Η Ξάνθη προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα, αλλά το σουτ του Τάτου μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

Η Ξάνθη, η οποία δεν έπιασε και τα υψηλότερα στάνταρ απόδοσης, έχασε νέα ευκαιρία στο 58ο λεπτό. Ο  Έβερτ έκανε το σουτ από απόσταση με τον Στεφανάκο να διώχνει πλάγια και τον Μικελτάτζε από κοντά να προσπαθεί να πλασάρει αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε με το πόδι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αλλά δίχως επιτυχία, με σημαντικότερη στιγμή το σουτ του Μαυριά στο 70ο λεπτό το οποίο απέκρουσε ο Ίτσο.

Θυμίζουμε πως οι δυο τους παίζουν ξανά μεταξύ τους αυτή τη φορά στη Δράμα για την 14η αγωνιστική.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Δημούτσος, Τ. Παπάζογλου (67′ Σιατραβάνης), Σρόιεν (67′ Μπριλάντε), Πέτροβιτς, Βέρκερ, Γκαρσία, Τάτος, Μικελτάτζε (60′ Βόλτερς), Έμπερτ (89′ Μυστακίδης).

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης, Μαυριάς (82′ Φυτόπουλος), Παπαργυρίου (81′ Μπαράνκο), Κουκόλης, Σαμπανίδης (81′ Τάσιος), Νιμπά, Μπολάκης (55′ Παρασκευάς), Κουτσιανικούλης, Μενσά, Αγγελόπουλος (68′ Βάντερσον).