Ξαναγύρισε η ΑΕΚ στις νίκες κερδίζοντας στην Καρδίτσα με 103-88

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα επικράτησε της Καρδίτσας με 103-88, επιστρέφοντας στις νίκες μετά το αρνητικό αποτέλεσμα στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ΑΕΚ φιλοξένησε την Καρδίτσα στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League. H “ένωση” είχε στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα από τον Άρη πριν από μια εβδομάδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλανε να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο “δικέφαλος” έκανε καταπληκτική πρώτη περίοδο, επιβάλλοντας τον ρυθμό του, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους ΡαντλΤίλμαν και Κουζμίνσκας. Οι Θεσσαλοί είχαν επιλογές, καθώς πέρα από τις επιθετικές αρετές της ομάδας του Πλάθα, τα αμυντικά κενά στην μετάβαση από την επίθεση ήταν τεράστια. Το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου ήταν 34-26 σε ένα απίστευτο διάστημα από σκορ και θέαμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπανικολόπουλου έψαξε τον τρόπο να αντιδράσει, κυνηγώντας στο σκορ, αλλά με την άμυνα της να μην έχει βελτιωθεί. Στην επίθεση δεν σκόραρε με την ίδια μεθοδικότητα όπως στο πρώτο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή της στο 59-41.

Στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλοί επανήλθαν με τον Μπουκάναν και τον Καμπερίδη να έχουν τις περισσότερες επιθέσεις στα χέρια τους, ρίχνοντας την διαφορά. Η άμυνα τους βελτιώθηκε, όμως όχι στο βαθμό που θα μπορούσε να αλλάξει την ιστορία της αναμέτρησης. Στα μέσα την τρίτης περιόδου, η προσπάθεια για μονοψήφια διαφορά κατέρρευσε καθώς με τον καταλογισμό ενός αντιαθλητικού φάουλ υπέρ της ΑΕΚ, οι 13 πόντοι έγιναν 19 και στην πορεία έφτασε και πάνω από τους 20. Στην τέταρτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαν με το σκορ στο 87-61.

Στο τέλος η “ένωση” έκανε συντήρηση δυνάμεων, με πρώτο στόχο την διατήρηση του σκορ σε μια ψηλή διαφορά. Ο Πλάθα έβαλε τους παίκτες του να τρέξουν, ακόμα με την διαφορά να βρίσκεται στους 20 πόντους. Το τελικό σκορ 103-88 έδειξε την πραγματική διαφορά των δυο ομάδων και τους στόχους που έχουν μέσα στην χρονιά, με τη Καρδίτσα να στοχεύει στο δύσκολο έργο της παραμονής, με την ΑΕΚ να θέλει ανέβει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 34-26, 59-41, 87-61, 103-88

ΑΕΚ (Πλάθα): Καράμπελας, Κουζμίνσκας, ΜάκΛεμορ, Ραντλ, Τίλμαν, Χατζηδάκης, Φλιώνης, Χολ, Κουζέλογλου, Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι, Νετζήπογλου

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Αβδάλας, Κλάσεν, Σίμπερτ, Γουάιτ, Σμιθ, Μπουκάναν, Χρηστίδης, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Μαλέλης, ΜακΚάλουμ, Τσούκας