Βόλεϊ: Στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ για το 2022

Kυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ νικώντας το Φοίνικα Σύρου και κατέκτησε το τρόπαιο για τέταρτη φορά ιστορία του στο βόλεϊ .

O δικέφαλος άνετα επικράτησε με σκορ 3-0 set κόντρα στο Φοίνικα Σύρου και στέφθηκε κυπελλούχος

μέσα στο κλειστό της Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας».

Τα σετ: 18-25, 31-33, 19-25

Την ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ συνεχάρη ο κ. Ζέρβας

Τα σερβίς του Κουμεντάκη έκαναν τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, που αξιοποίησε την δυναμική εκκίνηση του στον τελικό και γρήγορα εξασφάλισε ένα προβάδισμα έξι πόντων (3-9).

Ο Φοίνικας προσπάθησε για την ανατροπή, ισοφάρισε σε 14-14, αλλά μέχρι εκεί… Ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις και έκλεισε το πρώτο σετ με 25-18.

Η ομάδα της Σύρου αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στις αρχές του δεύτερου σετ και αξιοποιώντας τα σερβίς του Φράγκου ξέφυγε με 5-0. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν την ανατροπή 15-16, για να ακολουθήσει δυνατό ντέρμπι, πριν ο ΠΑΟΚ φτάσει σε σετ μπολ με 24-23, το οποίο έσβησε ο Στερν.

Ένας άσος του ακραίου του Φοίνικα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα, που άγγιξε το 1-1, αλλά μετά από επανεξέταση μία φάσης με πρωταγωνιστή τον Μπαρνς (δέχθηκε μπλοκ από τον Τζούριτς), οι διαιτητές έδειξαν μπλοκ άουτ και κράτησαν ζωντανό το όνειρο του 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Τελικά, με το σκορ στο 26-26, ο «Δικέφαλος» αναδείχθηκε νικητής στις λεπτομέρειες, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 33-31.

Δίχως να χάσουν τη συγκέντρωση τους και με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 5-0 στο τρίτο σετ και δεν κοίταξαν πίσω μέχρι το 25-19.

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς – Ιερεσουέλο – Τζούριτς – Φράγκος – Στερν -Καρασαββίδης-, Κωνσταντινίδης – Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας – Παπαδόπουλος

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν -Πετρέας – Γουόλς -Κουμεντάκης- Μπαρνς -Ούντρις- Κοκκινάκης -, Γάτσης.