Βαλένθια-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 94-87: Χαμένος στην άμυνα ο ΠΑΟ

Η 22η αγωνιστική της Εuroleague ολοκληρώθηκε και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των νικών του καθώς ηττήθηκε από τη Βαλένθια με σκορ 94-87.

Παρά τα προβλήματα στην άμυνα που εμφανίστηκαν από την αρχή του ματς, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -2. Από αυτό το σημείο και μετά, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν κατ’ευχήν για τους ”Πράσινους” που αδυνατούσαν να βρουν λύση για την ευστοχία της Βαλένθια από την γραμμή των τριών πόντων. Ο αγώνας συνεχίστηκε με την ομάδα της Ισπανίας να επιβάλλει τον ρυθμό της μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου οπότε βρισκόταν στο +16(80-64). Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 18-2 φέρνοντας το ματς στα ίσα, τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του. Δυστυχώς για τον ΠΑΟ, Καλάθης και Παπαγιάννης βγήκαν με 5 φαουλ ο καθένας 1μιση και 1 λεπτό αντίστοιχα πριν από το φινάλε του αγώνα και τελικά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν μπόρεσε να πάρει το διπλό που θα την έφερνε ένα βήμα πιό κοντά στη τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64 , 94-87

Παίκτες που ξεχώρισαν:                            ΠΑΟ:Νικ Καλάθης: 22π./10 ρ./5 α./4

Ταϊρίς Ράις: 21 π.

Ντεσόν Τόμας: 16 π. (7 στα 11 εντός πεδιάς)

Βαλένθια:  Μπόγιαν Ντουμπλίγιεβιτς: 19 π. / 7 ρ.

Άρον Ντόρνεκαμπ: 13 π. (4 στα 5 τρίποντα)

Κίνο Κολόμ: 14 π. (3 στα 4 τρίποντα)/ 6 α.