Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί το δίδυμο της φωτιάς και του γκολ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και θα κυνηγήσει επί ίσοις όροις την πρόκριση στα πλέι οφς του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο ντεμπούτο του Κάρλος Κορμπεράν, οι Πειραιώτες παραλίγο να υποπέσουν σε νέα ευρωπαϊκή “γκέλα”, ωστόσο η είσοδος του Ελ Αραμπί στο ματς, άλλαξε τα δεδομένα και ο Ολυμπιακός καλείται να ταξιδέψει στη Σλοβακία για να διεκδικήσει την πρόκριση με ίσους -πλέον- όρους.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν θέλησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, δείχνοντας διάθεση να απειλήσει.

Στο 7′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Τικίνιο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, γύρισε στον Μασούρα εντός της περιοχής, αλλά το σουτ έφυγε άουτ.

Στο 11′, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ακόμη μία τελική με τον Τικίνιο, αλλά το σουτ που έκανε ο Βραζιλιάνος επιθετικός, βρέθηκε στην “αγκαλιά” του Τσόβαν.

Στο 16′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, μετά από προβολή που έκανε ο Μπαργκεσιάν από πλάγια θέση.

Στο 21ο λεπτό, οι Πειραιώτες είχαν νέα ευκαιρία με τον Τικίνιο, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Στο 23′, ο Βατσλίκ έκανε σπουδαία επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Μπαργκεσιάν και διατήρησε το μηδέν στην εστία του.

Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει χώρους για να απλώσει το παιχνίδι του, ενώ η Σλόβαν εμφανιζόταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, το σύνολο του Κάρλος Κορμπεράν συνέχισε να δυσκολεύεται στη δημιουργία, ενώ αδυνατούσε και να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας.

Στο 53′ χάθηκε καλή ευκαιρία.

Ο Εμβιλά πάτησε στην περιοχή, οι παίκτες της Σλόβαν δεν απομάκρυναν σωστά και ο Μασούρας έκανε το σουτ, αλλά ο Τσόβαν απόκρουσε.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Παπασταθόπουλος έκανε κρίσιμο λάθος, καθώς δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Γκριν έκλεψε και σκόραρε για το 0-1.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε αργός και μετά το προβάδισμα της Σλόβαν, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” αναζητούσαν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 80ο λεπτό και με την είσοδό του στο ματς, ο Ροντρίγκες απείλησε με σουτ από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 84′ οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία μετά από ώρα με το σουτ του Ραμίρες, που δεν απείλησε.

Στο 87′, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

Το γκολ του Μαροκινού επιθετικού έδωσε αυτοπεποίθηση στους πρωταθλητές Ελλάδας, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

ΓΚΟΛ: 87′ Ελ Αραμπί / 63′ Γκριν

Δοκάρι: 16′ Μπαργκεσιάν
Κίτρινες: 58′ Εμβιλά, 69′ Μασούρας / 73′ Κασία

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (68′ Βαλμπουενά), Κούντε, Μασούρας (79′ Ροντρίγκες), Ζινγκερνάγκελ (55′ Ραντζέλοβιτς), Τικίνιο (68′ Ελ Αραμπί)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο, Κανκάβα, Κούτσκα, Ζμράλ (85′ Μεντβέντεβ), Κακβετάτζε, Μπαρσεγκιάν (82′ Ραμίρες), Γκριν