Τurbo ο Βόλος ….πέρασε και από το Περιστέρι

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου και έκανε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στη Super League, μειώνοντας στους τέσσερις βαθμούς την απόσταση από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο οποίος παίζει αύριο με τον Άρη (23/10, 19:30, ΕΡΑΣΠΟΡ).

Οι Περιστεριώτες είχαν περισσότερες επικίνδυνες φάσεις από το Βόλο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν το… τρίποντο στο “Δημοτικό Γήπεδο Περιστερίου” και υποχρέωσαν το σύνολο του Κρις Κόλμαν να κάνει τη δεύτερη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα, μετά από αυτή με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Ο αγώνας

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ατρόμητος έγινε απειλητικός. Ο Κουέν βρήκε τον Ροτάριου με βαθιά μπαλιά, με τον Ρουμάνο να περνά τον Κλέιμαν, όμως να ανοίγει το κοντρόλ και να μην καταφέρνει να πλασάρει. Στο 12′, ο Μουνίθ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει εντυπωσιακά και να δίνει κόρνερ στον Ατρόμητο. Ο Ισπανός εκτέλεσε και αυτό το στημένο, με τον Κιάρτανσον να παίρνει την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, όμως να αστοχεί. Ο Βόλος μέχρι το 20′ δεν είχε πατήσει την περιοχή των Περιστεριωτών και επιχειρούσε να απειλήσει μόνο με μακρινές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας. Στο 23ο λεπτό ο Οζέγκοβιτς, έπειτα από ωραία κυκλοφορία, επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει σταθερά. Στο 40′, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντέλετιτς. Ο Φερνάντες σέντραρε, ο Μαυρομμάτης δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, ο Μεσκίντα πήρε την μπάλα, δε νίκησε σε τετ α τετ τον Γιαννιώτη, όμως ο Σέρβος ήταν εκεί και βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ στην επαναφορά.

Στο 53′, ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Ρομπάιγ πέρασε μια… έξυπνη μπαλιά στον Φριντζόνσον, ο οποίος νικήθηκε από τον Κλέιμαν σε τετ α τετ. Ένα λεπτό αργότερα (54′) οι Περιστεριώτες το… πλήρωσαν, καθώς ο Φερνάντες πήρε την πάσα από τον πεσμένο Τσοκάνη και τη μετέτρεψε σε ασίστ με ωραίο πλασέ. Στο 63ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε δοκάρι. Ο Κλωναρίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλαϊνό δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Ατρόμητος πίεζε για να πετύχει ένα γκολ και να προσπαθήσει να πάρει κάτι από το παιχνίδι, ωστόσο οι συνεχόμενες σέντρες δεν έφερναν αποτέλεσμα στους παίκτες του Κόλμαν. Στο 78′, ο Ρομπάιγ έκλεψε την μπάλα στην περιοχή του Κλέιμαν, όμως ο Ουκρανός γκολκίπερ βγήκε εγκαίρως και μάζεψε την μπάλα μπροστά από τα πόδια του Γάλλου. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομπάιγ προσπάθησε να βάλει το “γκολ της τιμής”, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δήλωσε ξανά “παρών”.

ΓΚΟΛ: 40′ Ντέλετιτς, 54′ Φερνάντες

Κίτρινες: 85′ Μαυρομμάτης, 90′ Γκονζάλες / 45+1′ Σιέλης, 64′ Μπαριέντος

Δοκάρια: 63′ Κλωναρίδης

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Σουάρες, Γκονζάλες, Κουέν (69′ Τζαβίδας), Μουνίθ (26′ λ.τρ. Φριντζόνσον), Ροτάριου (46′ Ρομπάιγ), Κλωναρίδης, Κιάρτανσον.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιελής, Εσκοβάλ, Λούνα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ντέλετιτς (73′ Πίρινεν), Φερνάντες, Μεσκίντα (62′ Νόκερ), Οζέγκοβιτς (87′ Κούτσιας).