Τσέλσι-Έβερτον 4-0: Πάρτι στο Λονδίνο!

Μαγευτική ήταν η Τσέλσι απέναντι στην Έβερτον την οποία και κέρδισε με 4-0 στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της Premier League. Με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και όλη την ομάδα να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα οι Μπλε κατάφεραν να πάρουν εύκολα αυτή τη σημαντική νίκη που τους βοηθά να πλησιάσουν την τρίτη στη βαθμολογία, Λέστερ.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε από πολύ νωρίς. Στο 7′ γεννήθηκε μια τεράστια ευκαιρία μετά από μπαλιά του Γουίλιαν μέσα στη περιοχή, όμως ο Μάουντ δεν μπόρεσε να την αξιοποιήσει και έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Πίκφορντ.

Επτά λεπτά αργότερα, ο νεαρός μέσος είχε και δεύτερη ευκαιρία απέναντι στον τερματοφύλακα της Έβερτον την οποία δεν άφησε να πάει ανεκμετάλλευτη ανοίγοντας το σκορ για τους Μπλε με ένα πολύ όμορφο σουτ στη κάτω αριστερή γωνία.

Στο 21′ σημειώθηκε και το δεύτερο γκολ της Τσέλσι χάρη σε μια κάθετη πάσα του Μπάρκλεϊ προς τον Πέδρο ο οποίος βγαίνοντας μόνος του απέναντι στον Τζόρνταν Πίκφορντ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο να τον νικήσει, πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο του γκολ για τη φετινή σεζόν!

Η Έβερτον βγήκε σε αντεπίθεση στο 26ο λεπτό όμως ο Κάλβερτ-Λιούιν δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από μια θεωρητικά εύκολη θέση, σπαταλώντας έτσι την μόνη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να επανέλθουν κάπως στο παιχνίδι.

Μέχρι και το ημίχρονο η Τσέλσι έκανε κάποιες ακόμη φάσεις, χωρίς καμιά τους δεν ήταν αρκετά καλή ώστε να απειλήσει και πάλι την Έβερτον. Αυτό άλλαξε στο 51′ όταν ο Γουίλιαν με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ έγραψε το 3-0 και ”σφράγισε” τη νίκη για την ομάδα του.

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 54′ από τον Ολιβιέ Ζιρού μετά από εξαιρετική σέντρα του Γουίλιαν. Με αυτό το γκολ ο Γάλλος επιθετικός συνοψίζει μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση, πράγμα πολύ σημαντικό για τον ίδιο, καθώς έχει πολλά να αποδείξει στον τεχνικό των Λονδρέζων που τον κρατούσε εκτός δράσης για τόσο καιρό.

Τσέλσι: Κέπα, Ρούντιγκερ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Γκίλμουρ, Μπάρκλεϊ, Μάουντ (60′ Τζέιμς), Γουίλιαν (71′ Αντζοριν), Πέδρο, Ζιρού (86′ Μπρόγια)

Έβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Κιν, Σιντιμπέ, Ντιν, Αντρέ Γκόμες, Ντέιβις (58′ Κεν), Μπερνάρντ (46′ Γουόλκοτ), Σίγκουρντσον, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν (76′ Γκόρντον).