Τσέλσι-Μπάγερν 0-3: Πρόωρη πρόκριση για τους βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε την Τσέλσι μέσα στο Στάμφορντ Μπριτζ με 0-3 σε ένα από τα ματς του πρώτου γύρου της φάσης των 16 του Champions League. Έχοντας πετύχει τρία γκολ εκτός έδρας η ομάδα του Φλικ έχει σχεδόν εξασφαλίσει και την πρόκριση της στους 8 καθώς μια ανατροπή τέτοιου βεληνεκούς από τη Τσέλσι φαντάζει αδύνατη.

Ο αγώνας:

Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήταν στο 11′ όταν ο Κίνγκσλεϊ πιάνοντας μια προωθημένη πάσα που προοριζόταν για τον ίδιο, βγήκε στην αντεπίθεση και δοκιμάζοντας ένα σουτ με το δεξί πόδι, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Καμπαγιέρο.

Στο 15′ και στο 27′ ο Καμπαγιέρο έσωσε την Τσέλσι σε δύο πανομοιότυπες φάσεις βγαίνοντας έγκαιρα από την εστία του για να αποκρούσει δύο πολύ απειλητικές προσπάθειες του Λεβαντόφσκι. Ένα λεπτό αργότερα ακολούθησε και ένα πολύ δυνατό σουτ του Τόμας Μίλερ από μακριά, το οποίο επίσης πέρασε λίγο δεξιά από το τέρμα της Τσέλσι.

Στο τριακοστό τέταρτο λεπτό οι Μπλε είχαν τη πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία με τον Ζιρού να μην προλαβαίνει, μετά τη προσπάθεια του Μάουντ, να βάλει το πόδι του έτσι ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση της Μπάγερν ήταν άμεση καθώς μέσα στο επόμενο λεπτό ο Μίλερ, μετά από σέντρα του Γράνμπρι βρήκε την μπάλα με κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι.

Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου,στο 43′, οι γηπεδούχοι απείλησαν σημαντικά, με μια πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια του Μάρκος Αλόνσο, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να νικήσει τον Νόιερ.

Στο 51′ η τριάδα Λεβαντοφσκι-Μίλερ-Γκράνμπρι νίκησε την άμυνα της Τσέλσι και ο Σερζ Γκράνμπρι που βρέθηκε μόνος του με το τέρμα, έγραψε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά περίπου μετά το πρώτο του γκολ, ο Γκράνμπρι μετά από πάσα του Λεβαντόφσκι ξαναβγαίνει μόνος του με τον κίπερ της Τσέλσι, τον οποίο και νικά για το 0-2.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 76′ από τον Λεβαντόφσκι ως αποτέλεσμα μιας ακόμη αντεπίθεσης στην οποία ”κοιμόταν” η άμυνα της Τσέλσι.

Το επόμενο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 18/3, μικρή προβλέπεται να είναι όμως η σημασία του αφού η Τσέλσι δύσκολα επανέρχεται από μια τέτοια κατάσταση.

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα (72′ Πέδρο), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Μπάρκλεϊ (61′ Γουίλιαν), Μάουντ, Ζιρού (61′ Αμπραχαμ)
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Παβάρ, Αλάμπα, Κίμιχ, Τιάγκο (90′ Γκορέτσκα), Γκνάμπρι (85′ Τολισό), Κομάν (66′ Κουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόφσκι