Τρομακτική Νιουκάστλ με 8ρα στην Σεφιλντ Γιουνάιτεντ

Το ροτέισον που έκανε ο κόουτς Χάου δεν σταμάτησε τις “καρακάξες” από την δεύτερη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα. Σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα, η Νιουκάστλ έκανε επίδειξη δύναμης και δήλωσε πως η φετινή σεζόν θα είναι ακόμα καλύτερη από την περσινή.

Στο Μπράμπελ Λείν του Σέφιλντ, η τοπική ομάδα αντιμετώπισε την Νιουκάστλ για την έκτη αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Έντι Χάου να στοχεύει στους τρεις βαθμούς, καθώς έχει μείνει πίσω στο πρωτάθλημα, με έξι βαθμούς. Οι παίκτες του Χεκινγκμπότομ δεν μπήκαν με πρόθεση να απειλήσουν στα πρώτα λεπτά, αλλά να κρατήσουν τις γραμμές τους με σκοπό να βγουν στην αντεπίθεση. Αυτό δεν έγινε όμως, με την Νιουκάστλ από το 20ο λεπτό έως το 35ο να σκοράρει τρεις φορές, με τους ΛόνγκσταφΜπερν και Μπότμαν να δείχνουν τον δρόμο προς την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως και στο πρώτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τις “καρακάξες” να διαλύουν τις “λεπίδες” χωρίς να επαναπαύονται στο 3-0. Ο Γουίλσον και ο Γκόρντον στο 56ο και 61ο λεπτό σκόραραν για το 5-0. Πριν το γκολ του Αλμιρόν στο 68′ για το έκτο γκολ της Νιουκάστλ, ο Χάου ξεκίνησε το φρεσκάρισμα, αλλά αυτό δεν σήμαινε πως θα σταματήσουν και οι παίκτες του. Ο Γκιμαράες στο 73′ πέτυχε το έβδομο γκολ της ομάδας του και ο Ίσακ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 8-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Το ιδιαίτερο στατιστικό είναι πως όλοι οι σκόρερ της ομάδας του Χάου ήταν όλοι διαφορετικοί, με έξι από αυτούς να είναι στο βασικό σχήμα.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Χεκινγκμπότομ): Φοντέριχαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Αχμέντοβιτς, Χάμερ, Μπογκλ, Σόουζα, Τόμας, Νόργουντ, Μακέιτ, Άρτσερ

Νιουκάστλ (Χάου): Πόουπ, Μπότμαν, Σαρ, Μπερν, Τρίπιερ, Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Άντρερσον, Μπαρνς, Αλμιρόν, Γουίλσον.