Tρίπολης- Ολυμπιακός 0-0 σε ρυθμό προπόνησης

Ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει τον τίτλο και στα τελευταία παιχνίδια δίνει ευκαιρίες στα νέα παιδιά να πάρουν τις ευκαιρίες τους. Το ματς ήταν αρκετά μέτριο ως κακό με λίγες φάσεις και παιχνίδι κυριως κέντρου με τον Βασίλη Σουρλή να κάνει την καλύτερη του εμφάνιση στο σημερινό 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης. Στο 38″ ο Σουρλής πραγματοποίησε μια επική επίθεση πέρασε όποιον εύρισκε μπροστά του συγκεκριμένα 4 αντιπάλους και στην κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μπρούμα που δεν έδωσε σωστά την μπάλα στον Βρουσάι και χάθηκε άδοξα η ωραιότερη φάση για τον Ολυμπιακό.

Στα τελευταία λεπτά 75″ τραυματίστηκε αποχώρησε και στο 77″ μπήκε στο ματς ελαφρά κουτσένοντας. Άρα μπορούμε να πούμε το σημερινό καλό για τον Ολυμπιακό ήταν η εκπληκτική εμφάνιση του Βασίλη Σουρλή.
Ο Αλέξανδρος Καλογερόπουλος έκανε την δεύτερη του εμφάνιση ως αριστερός στόπερ δίπλα στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού με 5 τελικές με κατοχή 34-66.

Στο Β ημίχρονο ο Αστέρας ισορόπησε το παιχνίδι και είχε μερικές καλές ευκαιρίες χωρίς να απειλήσει σοβαρά τον Τζολάκη.

Στο 6’ πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό,εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, η μπάλα περνάει κοντά από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός στο 16’ όταν ο Καμαρά έβγαλε κάθετη για τον Βρουσάι, αυτός μία συρτή παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου πετάχτηκε αμαρκάριστος και χωρίς πίεση ο Ανδρούτσος, όπως το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 32’ σουτ του Μπουχαλάκη, άστοχο.

Στο 42’ εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, κεφαλιά του Χασάν, άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς έβαλε και τον Ελ Αραμπί σε ρόλο δεύτερου επιθετικού, τον Βαλμπουενά σε ρόλο οργανωτή και τον Μασούρα στα εξτρέμ.

Στο 47’ εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, σκαστή κεφαλιά του Χολέμπας, ο Παπαδόπουλος διώχνει σε νέο κόρνερ.

Στο 73’ σουτ του Γκόμες έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε σουτ του Αλβαρεζ στο 80’.

Κίτρινες: Ανδρούτσος, Καλογερόπουλος

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Βαλιέντε (67’ Κανελλόπουλος), Μουνάφο (46’ Μπελόκ), Κρεσπί, Αλί Μπαμπά (67’ Τιλίκα), Γκόμες (74’ Ριέρα), Μπαράλες (46’ Τζίμας).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης (83’ Καραργύρης), Ανδρούτσος, Καλογερόπουλος (62’ Σεμέδο), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Σουρλής, Μπουχαλάκης, Καμαρά (46’ Βαλμπουενά), Βρουσάι (46’ Ελ Αραμπί), Μπρούμα (46’ Μασούρας), Χασάν.