Τρίκαλα-Ιωνικός 1-0: Νίκη ουσίας (vid)!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα, επικρατώντας με 1-0 του Ιωνικού στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Football League.

Πλέον, η ομάδα της Θεσσαλίας βρίσκεται στο +6 από τον δεύτερο Ιωνικό, ο οποίος έχει 25 βαθμούς, με την ομάδα της Νίκαιας να συγκατοικεί με τη Βέροια, ενώ 2 βαθμούς πιο πίσω βρίσκονται οι Ολυμπιακός Βόλου και Καβάλα.

Το παιχνίδι

Από την αρχή του παιχνιδιού και οι 2 ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους, με τον Καλλέργη από πλευράς Ιωνικού και τον Σανδραβέλη από πλευράς Τρικάλων, δίχως όμως να ανοίξουν το σκορ.

Στο 42′ της συνάντησης, τα Τρίκαλα πέτυχαν γκολ με τον Σταματή, αλλά ο βοηθός υπέδειξε όφσαιντ.

Ο ρυθμός των Τρικάλων δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας χαμένη ευκαιρία στο 47′ με την κεφαλιά του Βέρτζου.

Ο Ιωνικός απάντησε 3 λεπτά αργότερα, αλλά ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε το φάουλ του Μακρίδη.

Τελικά, οι προσπάθειες των Τρικάλων απέδωσαν καρπούς στο 61ο λεπτό.

Μετά από ωραίο συνδυασμό των Λώττα και Πελάεθ, με τον τελευταίο να βγάζει ωραία μπαλιά στον Σταματή, ο οποίος με ψύγχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να κάνουν 2 τα τέρματά τους στο 67′, αλλά ο Πελάεθ από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κουρεμπίνη.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Ιωνικός προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, με σημαντικότερη ευκαιρία αυτή του 84ου λεπτού, όταν ο Καλλέργης έκανε το σουτ, με την μπάλα όμως να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζαρόπουλου.

Τίποτα παραπάνω δεν σημειώθηκε, με τα Τρίκαλα να σημειώνουν μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνουν για άνοδο στη Superleague 2.

ΑΟ Τρίκαλα (Μωυσίδης) Γιακουμής (46΄λ.τρ. Ζαρόπουλος), Σανδραβέλης, Νιάρος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Οικονομόπουλος, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής (82΄Τσίπρας), Πελάεθ, Λώττας (77΄Παπαγεωργίου).

Ιωνικός (Αρναούτης) Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Ιωάννου, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ (68΄Σμυρλής), Μακρίδης (75΄Παπουτσογιαννόπουλος), Κρητικός, Βλαχομήτρος (56΄Μάναλης), Καλλέργης.