Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-0: Γκολ στο ντεμπούτο του ο Μπέργκβαϊν (vid)!

Με ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον ματς έκλεισε η 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Το ντέρμπι που διεξήχθη στο Tottenham Hotspur Stadium έληξε με τα ”σπιρούνια” να κερδίζουν τη 2η στην κατάταξη Μάντσεστρ Σίτι με 2-0 παρά την πολύ μεγάλη διαφορά στη κατοχή της μπάλας(33%-67% υπέρ της Σίτι) και παρά την επίσης τεράστια διαφορά στις τελικές προσπάθειες. (3 η Τότεναμ και 18 η Μάντσεστερ Σίτι!) Το αποτέλεσμα αυτό τοποθετεί την Τότεναμ στην 5η θέση με 37 βαθμούς, ενώ η Σίτι παραμένει 2η στους 51, με 22 όμως βαθμούς διαφορά από την πρώτη Λίβερπουλ!

Ο αγώνας:

Από την αρχή του αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι επέβαλλε τον ρυθμό της και έδειξε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι δημιουργώντας πολλές μεγάλες ευκαιρίες για γκολ μεταξύ των οποίων ένα δοκάρι του Αγκουέρο στο 27′ αλλά και ένα χαμένο πέναλτι από τον Γκουντογκάν στο 40′.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου τα πράγματα δεν ήταν πολύ διαφορετικά, μέχρι και το εξηκοστό πρώτο λεπτό όταν ο Ζιντσένκο στην προσπάθεια του να κόψει τον Γουίνκς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρισε από τον αγώνα, αφήνοντας την ομάδα του Μάντσετερ με 10 παίκτες.

Στο 63′ η ολοκαίνουρια μεταγραφή της Τότεναμ, ο Στίβεν Μπέργκβαϊν με ένα εκπληκτικό σουτ σημείωσε το 1-0 για τους γηπεδούχους δίνοντας τους ελπίδες νίκης για ένα ματς που μέχρι τότε προσπαθούσαν απλώς να μην χάσουν. Το τελικό 2-0 έγινε από τον κορεάτη άσσο, Χιούνγκ-Μινγκ Σον μετά από πάσα του Ντομπελέ στο 71′. Σημαντικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο έπαιξε και η μεγάλη εμφάνιση του τερματοφύλακα της Τότεναμ,  Ουγκό Γιορίς, ο οποίος φαίνεται ότι έχει επιστρέψει δυναμικά από τον τραυματισμό του.

Τότεναμ: Γιορίς, Τανγκάνγκα, Σάντσεζ, Αλντερβάιρελντ, Οριέρ, Γουίνκς, Λο Σέλσο, Μπέργκβαιν (70′ Λαμέλα), Άλι (70′ Ντομπελέ), Σον, Λούκας ( 84′ Ντιέρ)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμεντί, Φερναντίνιο, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Μαχρέζ (72′ Ζεσούς), Στέρλινγκ (84′ Σίλβα), Αγκουέρο (64′ Κανσέλο)