Ο Ολυμπιακός «Θρύλος» της Ευρώπης «έλιωσε» την Μίλαν 3-1 και πήρε την πρόκριση

blank - Ο Ολυμπιακός "Θρύλος" της Ευρώπης "έλιωσε" την Μίλαν 3-1 και πήρε την πρόκριση

«Θρυλική» νίκη πρόκριση πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Γ.Καραισκάκης νικώντας την Μίλαν με 3-1 παίρνοντας ταυτόχρονα την πρόκριση για την επόμενη φάση του UEFA Europa League.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τα δόντια του με το καλημέρα στην Μίλαν όταν μόλις στο 1′ ο Σισέ έκανε τη βαθιά μπαλιά προς τον Γκερέρο ο οποίος κινήθηκε στην καρδιά της άμυνας, αλλά το αδύναμο πλασέ του απομάκρυνε ο Ρέινα με τα πόδια εκτός περιοχής της Μίλαν.

Όπως σε όλα τα παιχνίδια του Ολυμπιακού οι ερυθρόλευκοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία δεν φοβήθηκαν το όνομα της Μίλαν και πάλεψαν από την αρχή για την νίκη.Οι ερυθρόλευκοι απο την αρχή του αγώνα πίεσαν την ιταλική ομάδα η οποία δεν ήταν σε καλό βράδυ.

Στο 6′ λεπτό βέβαια ένα δυνατό σουτ του Τσαλχάνογλου, μπλοκάρε εύκολα ο Σα που ήταν στη σωστή θέση. Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ήταν της Μίλαν όταν ο  Κουτρόνε έκανε ωραία κάθετη στον Ιγκουαΐν, ο οποίος πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, με τον Σα όμως να του κλείνει το πεδίο και να αποκρούει.

Ένα λεπτό αργότερα πάλι η Μίλαν έχασε ευκαιρία με τον Ζαπάτα ο οποίος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε τη σκαστή κεφαλιά αναγκάζοντας ξανά τον Σα σε απόκρουση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 26′ όταν από λάθος έξοδος του Ρέινα η μπάλα έφτασε στον Γκιγέρμε ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά απομάκρυνε ο Κεσί.

Η μεγάλη φάση του ημιχρόνου ήταν του Ολυμπιακού στο 44′ όταν από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ο Ρέινα απέκρουσε στην αριστερή του γωνιά.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες ενώ στην επανάληψη ξανά με το καλημέρα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Μίλαν όταν ο Ποντένσε πάσαρε πολύ ωραία στον Φετφατζίδη ο οποίος έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ρέινα.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν στο 57′ όταν ένα απο ένα δυνατό σουτ του Κέσι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Σα.

Φτάσαμε στο 60′ όπου οι «ερυθρόλευκοι» εκτέλεσαν με τον Φορτούνη πολύ γρήγορα το κόρνερ που κέρδισαν, πιάνοντας στον ύπνο της άμυνα της Μίλαν με τον Ποντένσε να διεισδύει και μετά απο σέντρα ο Σισέ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

Στο 64′ ο Ολυμπιακός είχε τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να νικιέται  σε τετ-α-τετ από τον Ρέινα ενώ στην επιστροφή ο Γκερέρο σε σχεδόν κενή εστία «καταφέρνει» να στείλει την μπάλα πάνω στον Ζαπάτα.

Και φτάσαμε στο 69′ όπου ο Γκιγέρμε κάνει ένα σουτ, με την μπαλα να κοντράρει στον Ζαπάτα η οποία πήρε μια απίστευτη τροχιά που πραγματικά «κρεμάσε» τον Ρέινα!

Η Μίλαν αντέδρασε άμεσα και με την Μίλαν να εκτελεί κόρνερ την μπάλα κάπως την βρήκε ο Ζαπάτα, ο οποίος έκανε  το 2-1!

post 6594 - Ο Ολυμπιακός "Θρύλος" της Ευρώπης "έλιωσε" την Μίλαν 3-1 και πήρε την πρόκριση

Στο 79′ ο Τοροσίδης μπήκε αλλαγή στην θέση του Καμαρά και ένα λεπτό αργότερα ανάγκασε τον Αμπάτε σε μαρκάρισμα «κράτημα» με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Φορτούνης κάνοντας το 3-1 και τον Ολυμπιακό να έχει πάρει ξανά προβάδισμα πρόκρισης.