Το Κύπελλο στον ανώτερο Εθνικό, τα εύσημα στον Ερμή (ΦΩΤΟ) (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυπελλούχος Πειραιά στέφθηκε χθες ο Εθνικός στο γήπεδο “Γ. Καραϊσκάκης”, επικρατώντας με 3-0 του Ερμή Κορυδαλλού στον τελικό του θεσμού και σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Το σκορ παρέμενε ρευστό ως το τέλος, με τον Εθνικό να προηγείται με 1-0  με τέρμα του Τσιλιγκίρη από το 24′ και ενώ προηγουμένως και πιο συγκεκριμένα στο πρώτο ημίχρονο, ο Ερμής είχε τις δικές του στιγμές, με χαμένο τετ-α-τετ και δοκάρι του Κίτσιου.

Στα τελευταία λεπτά ωστόσο της αναμέτρησης η εμπειρία των τυπικά γηπεδούχων Πειραιωτών ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά, αφού κατάφεραν να σκοράρουν ακόμη δύο φορές (88′, 93′) με σκόρερ τους Μπλάνκο και Μάναλη, χαρίζοντας έτσι και με τη… βούλα το κύπελλο στην ομάδα του Εθνικού.

Για τη συμμετοχή του Ερμή σε ένα τόσο ιστορικό παιχνίδι, που έδειξε και πάλι πως μπορεί να σταθεί απέναντι σε ομάδες μεγαλύτερης κατηγορίας, αλλά και την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του, ο προπονητής της ομάδας του Κορυδαλλού, Δημήτρης Καλύκας, δήλωσε:

“Αξίζουν συγχαρητήρια στον Εθνικό. Ήταν καλύτερος και δίκαια πήρε το κύπελλο. Από την εικόνα της ομάδας μας δεν μπορώ παρά να είμαι πολύ ικανοποιημένος, αφού σταθήκαμε επάξια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά όπου δεχθήκαμε τα άλλα δύο τέρματα, ενώ γενικότερα πιστεύω πως το τελικό σκορ μας αδικεί βάση απόδοσης.

Αποκομίσαμε σπουδαίες εμπειρίες από αυτό το παιχνίδι και το γήπεδο και είμαστε χαρούμενοι που πήραμε μέρος στη γιορτή του Πειραϊκού ποδοσφαίρου. Ο βασικός μας στόχος όμως όπως λέμε εξ αρχής παραμένει και είναι το πρωτάθλημα και πρέπει στο επόμενο ματς που έρχεται να νικήσουμε και να αναδειχθούμε και μαθηματικά πρωταθλητές.

Από εκεί και πέρα θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο του Ερμή, που χθες έδωσε βροντερό παρόν στο γήπεδο “Γ. Καραϊσκάκης” και ήταν συγκλονιστικός, δείχνοντας τη δυναμική του και στηρίζοντας την ομάδα μέχρι τέλους. Θέλουμε και ελπίζουμε ανάλογη εικόνα να δούμε και την Κυριακή και να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την άνοδο στη Γ’ Εθνική”.

ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΣΤΗ ΚΑΜΕΡΑ Στέλιος Μπρατσόλης Κωνσταντίνος Χολέβας Κανέλλος Τσίρμπας Νικος ΣουταςΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Β ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΚΥΡIAKOY ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ Ο ΑΡΧΙΓΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ Ο ΣΚΟΡ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΟΤΗΡΙΑΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΕΡΜΗ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΤΑΚΗΣ ΦΩΣΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΝΒΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΝΙΚΑΙΑ-ΡΕΝΤΗ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΗΣ  – ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΝΒΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΝΙΚΑΙΑ-ΡΕΝΤΗ