Τις εντυπώσεις η Νίκαια την ουσία η Χαλκηδόνα. (βίντεο φωτό)

Ένα παιχνίδι ακόμα της (3η Φάσης) του κυπέλλου διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο Νικολαΐδης στη Νίκαια στις (14/10) Σάββατο και ώρα 16:30 για το θεσμό του κυπέλλου Πειραιά.

H ΑΕ Νίκαια μετά από αρκετά χρόνια ανέβηκε  στην Α Κατηγορία Πειραιά και λαμβάνοντας μέρος στην κύπελλο αντιμετωπίζοντας την Χαλκηδόνα για την (3η φάση) κυπέλλου Πειραιά.

Μπήκε δυνατά στον αγώνα και έπιασα την Χαλκηδόνα από το λαιμό δεν την άφησε να κινηθεί  από το κέντρο και μπροστά ένα ολόκληρο ημίχρονο ,χάνοντας μάλιστα και δύο κλασικές ευκαιρίες η Νίκαια.

Μία από αυτές ήταν του Πεκώφ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Πνευματικό ο οποίος εξουδετέρωσε ένα σίγουρο γκολ.

Κλείνοντας το ημίχρονο 0-0  και σαφώς καλύτερη Νίκαια από τη Χαλκηδόνα όλο το πρώτο ημίχρονο.

Νίκαια πάλι μπήκε πολύ δυνατά όπου κατάφερε στο 62ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Πεκώφ και να κάνει το σκορ 1-0 .

Ο Γιάννης Κούσης ο προπονητής της Χαλκηδόνας κάνοντας μία σπουδαία αλλαγή ρίχνοντας μπροστά τον Οικονομάκη πήρε μπροστά η μηχανή της Χαλκηδόνας.

70ο λεπτό βρέθηκε τετ-α-τετ απέναντι στον τερματοφύλακα Γιάννη Τερεκανίδη  της ΑΕ Νίκαιας που είπε όχι στο γκολ όπου και το εξουδετέρωσε .

Στο 77ο λεπτό ο Κώστας Οικονομάκης ανοιξε το σκορ για τη Χαλκηδόνα και έκανε το 1-1.

Στο 83ο λεπτό και κάνοντας ένα σπριντ από τη δεξιά μεριά του γηπέδου ο Τσαλίκης έβγαλε μία εκπληκτική σέντρα και έδωσε στον Οικονομάκη που ήτανε πάρε-βάλε και ήρθε η ανατροπή με σκορ 2-1 για τη Χαλκηδόνα.

Η Νίκαια μέχρι και τα τελευταία λεπτά πίεσε ασφυκτικά τη Χαλκηδόνα για να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Η τελευταία φάση γιατί την Νίκαια  ήταν στο 93ο λεπτό όταν στη μικρή περιοχή ο παίχτης της Νίκαιας με ανάποδο ψαλίδι η μπάλα πέρασε ξυστά από το κάθετο το δοκάρι και πήγε άουτ .

Με τελικό αποτέλεσμα ΑΕ Νίκαια Χαλκηδόνα 1-2 ΤΕΛΙΚΟ

Διαιτησία του Βαγγέλη Λαθύρης με βοηθούς τους Ιορδάνη Καράκελλε και Αχιλλέα Πουλόπουλο, ήταν καταπληκτική και δεν τους έφυγε καμιά φάση