Θύελλα Ραφήνας-Κερατσίνι 0-1: Νίκη βάλσαμο! (vid)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον πάγκο του Κερατσινίου ο Χρήστος Τάσης λίγες μέρες μετά την πρόσληψή του. Οι Ροσονέρι πέρασαν με 0-1 από τη Ραφήνα για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου και κατέκτησαν τους πρώτους τους βαθμούς μετά από 3 αγώνες. Ο Τσαγκάρης το ”χρυσό γκολ” στο 73′, κράτησε το μηδέν το Κερατσίνι για πρώτη φορά φέτος παρά την αποβολή του Ντόυνια στο 67′.

0 στα 3 για τη Θύελλα που βρίσκεται στην ουρά της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Θύελλα να έχει την πρώτη καλή φάση. Στο 15′ ο Δρόσης σούταρε από πλάγια θέση με τη μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Πίνη.

Το Κερατσίνι απάντησε με την εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού λίγα μετά μετά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Θύελλας.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές. Από πλευρά Θύελλας, οι πιο αξιοσημείωτες ήταν το άστοχο σουτ του Ντόσκα από πλεονεκτική θέση στο 25′ και το διαγώνιο σουτ του Σουλτανίδη στο 39′.

Το Κερατσίνι πολιόρκησε τα καρέ του Ρετζέπη λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Πρώτα στο 43ο λεπτό, όταν ο πορτιέρο της Θύελλας απέκρουσε δις στο σουτ του Μενδρινού και έπειτα του Τσαγκάρη, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να αστοχεί σε κεφαλιά ένα λεπτό μετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έπρεπε να φτάσουμε στο 61ο λεπτό για να δούμε αξιόλογη φάση με τη κεφαλιά του Αγγελάκη να περνά άουτ.

Τα δύσκολα για το Κερατσίνι ήρθαν στο 67ο λεπτό όταν ο Ντούνιας αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για πάνω από 20 λεπτά.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 73ο λεπτό. Ο Τσαγκάρης πήρε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ βάζοντας μπροστά το Κερατσίνι στο σκορ.

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τη Θύελλα να βγει μπροστά ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Λίγο έλειψε να το βρει 2 λεπτά μετά το γκολ του Τσαγκάρη αλλά τόσο η προσπάθεια του Παντελίδη όσο και του Δρόση δεν ευδοκίμησαν.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε το Κερατσίνι να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Ρετζέπης, Μαργέτης, Φύτρος, Μαντζώρος, Ανδρίκος, Ντόσκας (69΄ Παναγιώτου), Γούλας, Μαρτίνος, Δρόσης, Σουλτανίδης, Παντελίδης (87΄ Σαντίκου).

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (Χρήστος Τάσης): Πίνης, Κωνσταντινίδης, Αντζέλι, Αγγελάκης, Βαττης, Ντούνιας, Τσαγκάρης, Μουκίδης, Καμαρά (85΄ Κρέσιτς), Μενδρινός (90+2΄ Σαούλιας), Τζανιδάκης (90΄ Θεοδώρου).