Θριάμβευσε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ νικώντας με 84-65 τον Παναθηναϊκό.

Κόκκινο «βάφτηκε» το ντέρμπι «αιωνίων» που διεξήχθη στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 84-65, για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Αν και οι πρωταθλητές Ελλάδος επέστρεψαν από μία διαφορά 16 πόντων, την οποία απέκτησαν οι Πειραιώτες στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εκείνη που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Μαρούσι, παίζοντας ολοκληρωμένο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, στο τελευταίο δεκάλεπτο (10-23 το επιμέρους στο σκορ στην τέταρτη).

Τα πολλά λάθη του «τριφυλλιού» (13-8) και μη αποτελεσματική άμυνα ζώνης (13/37, 35% τρίποντα ο Ολυμπιακός, έναντι 6/27, 22% του Παναθηναϊκού), ήταν αυτά που έδωσαν τη μεγάλη διαφορά στον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος, ενώ παρά το σπουδαίο comeback των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν το αίμα τους πίσω για την ήττα προ 31 ημερών στο ΣΕΦ, «ξεκλειδώνοντας» την «πράσινη» άμυνα στα τελευταία οκτώ λεπτά της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού (12-5) και της αναμέτρησης ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 18 πόντους, ενώ για τον Παναθηναϊκό (4-13) (που αγωνίστηκε χωρίς τον Σαντ-Ρος), ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς με 17π. και Παπαγιάννης με 14π. και 11 «σκουπίδια».

Το ματς:

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο Ντόρσεϊ άνοιξε λογαριασμό για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Σλούκας με επτά συνεχόμενους πόντους, έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στους «ερυθρολεύκους» (7-15). Με τον Πρίφτη να χρησιμοποιεί άμυνα ζώνης (όπως στο πρώτο μεταξύ τους ματς) και εκείνη να μη λειτουργεί, Ντόρσεϊ και Παπανικολάου ευστόχησαν ακόμη δύο φορές πίσω από τα 6.75, με τους Παπαπέτρου και Νέντοβιτς να μειώνουν ελαφρώς, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο από το ζευγάρι βολών του Μουστάφα Φαλ (18-25).

Με ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διψήφια διαφορά, ενώ από δύο σερί τρίποντα του Βεζένκοφ, το προβάδισμα των Πειραιωτών έφτασε στους 16 (23-39). Οι «πράσινοι», παίζοντας κυρίως καλή άμυνα στο ζωγραφιστό, δέχθηκαν μόλις έξι ακόμη πόντους στα εναπομείναντα έξι λεπτά του πρώτου μέρους, όμως, παρά το αρχικό 9-0 που «έτρεξαν», για να μειώσουν στους επτά (32-39), δεν κατάφεραν να βρουν περαιτέρω επιθετικές λύσεις, κάνοντας πολλά λάθη και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 45-32.

Στην επανάληψη η εικόνα του Παναθηναϊκού, ιδίως στην άμυνα, ήταν πλήρως αλλαγμένη. Επιτρέποντας συνολικά στον Ολυμπιακό να σκοράρει εννέα πόντους, σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, κατέβασε αρχικά με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη, τη διαφορά κάτω από τους δέκα (39-47). Ο Ουόκαπ την ξαναέκανε διψήφια, όμως ένα νέο σερί επτά πόντων από το «τριφύλλι», έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής, δύο λεπτά πριν το το τέλος της τρίτης περιόδου (46-49). Σλούκας και Φαλ, διατήρησαν μέχρι το τέλος αυτής, τους «ερυθρόλευκους» στο +3.

Στην τελευταία περίοδο, το γήπεδο «έγειρε» προς ένα μόνο καλάθι, με τον Ολυμπιακό να παίζει κυριαρχικό μπάσκετ. Αφού οι «πράσινοι« διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ για πέντε περίπου λεπτά, ο Βεζένκοφ αρχικά με τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους δέκα, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Σλούκας έδωσε ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση, κάνοντας το 61-77 στα 1:27 πριν το φινάλε. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη φυσικά δεν προλάβαιναν να αντιδράσουν και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε με ένα τεράστιο «διπλό» από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 7, Μποχωρίδης 6, Παπαπέτρου 9, Ουάιτ 7, Παπαγιάννης 14, Νέντοβιτς 17, Κασελάκης 3, Έβανς

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Σλούκας 16, Ντόρσεϊ 15, Φαλ 5, Παπανικολάου 3, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης, Λαρεντζάκης 2, ΜακΚίσικ 18, Μάρτιν 7