Θανάσης Ανδρούτσος: Ο καλύτερος δεξιός μπακ της Εθνικής μας

Ο Ολυμπιακός έχει στο ρόστερ του 31 παίκτες από αυτούς επιλέγεται η αποστολή με 20 παίκτες και κόβονται δύο για την 18άδα σε κάθε αγώνα, είτε εντός έδρας είτε εκτός έδρας. Δύο ώρες περίπου πριν την έναρξη του αγώνος ανακοινώνεται η ενδεκάδα. Πού θέλω να καταλήξω σε κάθε αγώνα επιλέγονται από τον προπονητή οι καλύτεροι οι πιο φορμαρισμένοι που είναι σε καλύτερη κατάσταση;; Αυτό είναι το δικό μου ερώτημα.

Ο κάθε προπονητής αυτό πρέπει να κάνει εκείνος ξέρει καλύτερα την ομάδα που τους βλέπει κάθε μέρα στην προπόνηση ποιός δουλεύει περισσότερο ποιός έχει καλύτερη ποιότητα και τα λοιπά.

Στο Αγρίνιο στο ματς της Κυριακής με τον Παναιτωλικό που κέρδισε ο Ολυμπιακός με τα 1000 ζορια με 1-2 και στο τέλος κάναμε και καθυστέρηση για να κρατήσουμε τη νίκη χρυσάφι λες και παίζαμε με την Μπαρτσελόνα.

Εγώ έχω μια ένσταση ως αναφορά αν επιλέγονται από τον προπονητή οι καλύτεροι παίκτες στο ξεκίνημα του αγώνος. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγηθηκε στο σκορ στο 13″ από το κόρνερ το Λόπες και ο Τικινιο με κεφαλιά πέτυχε το 0-1
Από εκείνο το λεπτό στη συνέχεια ο Παναιτωλικός ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού πέτυχε την ισοφάριση στο 19″ και λήγει το ημίχρονο με 7 (3) τελικές για τον Παναιτωλικό και 3 (1) για τον Ολυμπιακό.

Ξεκινάει το Β μέρος με καμία αλλαγή για τον Ολυμπιακό δεν μας έφτανε που ξοδέψαμε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς ευκαιρίες για γκολ και παίζει μόνο με σεντρες και γεμίσματα στο γάμο του Καραγκιόζη. θέλαμε να ξοδέψουμε  και 10″ από το Β ημίχρονο. Έτσι στο 55″ ο Ολυμπιακός έγινε πάλι Ολυμπιακός με τις τρεις αλλαγές Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσο. Βγήκαν Λαλά Λόπες, Μαντί Καμαρά. Αφού ο Ολυμπιακός με αυτή την ενδεκάδα άλλαξε πρόσωπο και πίεσε τον Παναιτωλικό έβαλε το γκολ στο 69″ με το πέναλτι που κέρδισε ο Βαλμπουενά και τον Ελ Αραμπί να κάνει το 1-2. Επίσης η τέταρτη αλλαγή ήταν του Πιερ Κούντε που ενίχσυσε το κέντρο όταν ο Παναιτωλικός πίεζε αφόρητα για να φτάσει στο 2-2.

‘Αρα κατά την δική μου άποψη και με την εικόνα που είδαμε στον Ολυμπιακό με τις αλλαγές από το 55″ θα έπρεπε ο Ολυμπιακός να ξεκινήσει με τους παίκτες από το 55″ από την αρχή. Ο Θανάσης Ανδρούτσος είναι ο καλύτερος δεξιός μπακ την Εθνικής μας κατα γενική παραδοχή των φιλάθλων όλης της χώρας.

Κι όμως δεν βρίσκεται στα πλάνα του προπονητή του Ολυμπιακού. Δεν γνωρίζουμε με ποια κριτήρια δεν είναι βασικός ο Θανάσης Ανδρούτσος έπαιξε 35″ συν τις καθυστερήσεις και ήταν αλάνθαστος και συνεργάσιμος με τον Βαλμπουενά από την δεξιά πτέρυγα..Επίσης ο Λόπες όσο έπαιξε ήταν ανύπαρκτος γιατί να μην παίζει ο Βρουσαι που είναι ταχύτερος και ντριμπλέρ, στο ένας προς έναν. Ο Μαντί Καμαρά δεν είναι σε καλό φεγγάρι που λέει κι ο Γιάννης Καραλής γιατί να μην ξεκινάει ο Πιέρ Κούντε;

Και τέλος όσο θα λείπει ο Κώστας Φορτούνης οργανωτής του Ολυμπιακού επιβάλλεται να παίζει ο Ματιέ Βαλμπουενά ” έφηβος ” είναι ακόμα αντέχει και μας το δείχνει ( ο Στάνλεϊ Μάθιους έπαιζε μέχρι τα 48 του)