Συνεχίζει πρωτοπόρος και αήττητος ο Ολυμπιακός, νίκησε 12-10 την Σπλιτ .

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 12-10 την Σπλιτ σε ματς για την 5η αγωνιστική του Champions League στο πόλο ανδρών και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.

Οι Πειραιώτες συνεχίζουν αήττητοι – όπως και η Μπρέσια – στον όμιλο τους και δείχνουν από την αρχή της διοργάνωσης ότι έχουν βλέψεις για κάτι καλό.

Το ματς

Η Σπλιτ άνοιξε το σκορ στην πρώτη επίθεσή της με τον Μπούριτς, αλλά η «ερυθρόλευκη» αντίδραση ήταν άμεση και… καταιγιστική. Με τον Φιλίποβιτς να «εκτελεί» και τους Φουντούλη και Γενηδουνιά να ακολουθούν, οι πρωταθλητές Ελλάδας πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 4-1.

Η διαφορά ανέβηκε στα πέντε γκολ (8-3 και 9-4), με τον Φιλίποβιτς να έχει ήδη πέντε τέρματα, ενώ στη συνέχεια ο τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Φουντούλης, που με τρία διαδοχικά γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 12-6.

Στην τελευταία περίοδο φάνηκε η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων, καθώς η κούραση «βάρυνε» τις προσπάθειες των Πειραιωτών, σε άμυνα και επίθεση. Η Γιάντραν δεν είχε τίποτα να χάσει και κυνήγησε μία απίθανη ανατροπή, μειώνοντας σε 12-10.

Ο Μπίγιατς, όμως, έβαλε την «υπογραφή» του στη νίκη του Ολυμπιακού, κάνοντας μεγάλη απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Ντούζεβιτς, 1΄38΄΄ πριν το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 4-3, 0-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Φιλίποβιτς 5, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 2, Μάρινιτς Κράγκιτς, Τσάγκαλ, Μπούτιτς, Πεϊκοβιτς, Μπούκιτς 2, Χάρκοφ 2, Ντέλιτς 2, Στόγιανατς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Ανιτς