Συνεχίζει ακάθεκτος στην πρώτη θέση ο Εθνικός μετά από ανατροπή κατά του Άρη

Σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου γεμάτο δράση και ανατροπή, ο Εθνικός κατάφερε να κερδίσει τον Άρη Πετρούπολης με σκορ 2-1 εκτός έδρας. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του παραμένει στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς, στο 4′, μετά από ένα κόρνερ και την εκτέλεση του Θεοχάρη, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στα δίχτυα του Κούμπουλα, κάνοντας το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εντοπίσουν αδυναμίες στα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο να αλλάξουν το σκορ.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού στο γήπεδο της Αλκυών. Ωστόσο, στο 68′, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του Εθνικού μετά από μαρκάρισμα στον Παπαγγελή. Ο Γεωργούσης εκτέλεσε από την βούλα με επιτυχία και ισοφάρισε σε 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 74′, ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Ζωγραφάκης πήρε το ριμπάουντ και με ένα δυνατό σουτ από περίπου 30 μέτρα έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-2 υπέρ του Εθνικού.

Διαιτητές: Αλαφογιάννης Λ., Βασιλείου Χ., Ντοβόλης Ι.

Παρατηρητής: Χανιωτάκης Χ.

Άρης Πετρούπολης (Κώστας Βελιτζέλος): Σικαλιάς, Μαγκάκης (60′ Σκεντεράι), Κορώνης (90′ λ.τρ. Φαρμάκης), Κρητικός Γ., Γκότοβος, Θεοχάρης, Ρέτσος Χρ. (80′ Ρέτσος Κ.), Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος, Κρητικός Στ., Πίσπας.

Εθνικός Πειραιά (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Κατσογιάννης, Θεοδώρου, Ζωγραφάκης, Μαλάι, Πολύζος, Ντινιωτάκης (60′ Κυριαζής), Μακρυγιάννης (60′ Γεωργούσης), Βαλαβανόπουλος (60′ Σεκούμπα), Αντωνίου (70′ Πλουμάτος).