Συγκλονιστικό φινάλε με επική ανατροπή για τη ψυχωμένη Λάρισα.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά επικράτησε με 83-82 του Κολοσσού στην παράταση και προκρίθηκε στις «4» των πλέι οφς για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Λάρισα και Κολοσσός Ρόδου προσέφεραν ακόμη ένα πλούσιο παιχνίδι, μετατρέποντάς το σε «θρίλερ» στο φινάλε του αγώνα. Οι Θεσσαλοί βρίσκονταν πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με την «αυτοχειρία» των Ροδιτών κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στην παράταση και να προκριθούν στην επόμενη φάση των πλέι οφς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παρκέ, καθώς προηγήθηκαν με 0-6 και αύξησαν περαιτέρω τη διαφορά στο 6-18. Η θεσσαλική ομάδα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 14-20. Κατά την αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Κολοσσός έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (16-26), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Φώτη Τακιάνου μείωσε και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας στο 22-26. Το παιχνίδι πήρε μορφή ντέρμπι στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ισοφαρίστηκε σε 31-31. Το σύνολο του Ηλία Καντζούρη πήρε και πάλι το προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-35.

Στην τρίτη περίοδο, οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν δύο φορές σε 37-37 και στη συνέχεια σε 42-42, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο ματς. Ο Κολοσσός άγγιξε την διπλάσια διαφορά (+8, 51-59), αλλά η Λάρισα κατάφερε να μείνει κοντά στο ματς, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 54-59. Η αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου βρήκε τη Λάρισα να ευστοχεί σε τρίποντο με τον Παπαντωνίου και να μειώνει τη διαφορά στους 3 πόντους (57-59). Ο Κολοσσός διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα στην αναμέτρηση και ο χρόνος κυλούσε με το μέρος του, καθώς για περίπου δύο λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν δίχως σκορ (58-61). Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους 7 βαθμούς (58-65) και δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα έφτασαν στο +9 (61-70). Ένα γκολ-φάουλ του Τσαϊρέλη στο 1:16 έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους –μαζί με τη βολή- και αναπτέρωσε τις ελπίδες της Λάρισας για να τελειώσουν τη σειρά. Με κλέψιμο του Καράμπελα, μείωσαν στους 2 πόντους (68-70) και το ματς πήρε «φωτιά». Η Λάρισα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (72-72) με καλάθι του Μούντι, στην εκπνοή του χρόνου και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση, η Λάρισα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς (74-72). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά η Λάρισα πήρε προβάδισμα έως και με 3 πόντους (81-78). Μερικά δευτερόλεπτα για το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους (83-82), ολοκληρώνοντας την ανατροπή τους για την πρόκριση στον επόμενο γύρο των πλέι οφς.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72, 83-82 (παρ.)

Λάρισα (Φώτης Τακιανός): Κρουμπάλι 10 (2/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Ζάρας 18 (4/9 τρίποντα), Καράμπελας 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μάριτς 16 (4/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 15 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (6/7 βολές), Γκριν, Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 4 (7 ριμπάουντ)

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Καντζούρης): Μομίροφ 5, Γουίλιαμς 6, Τιλί 13 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 1, Ποτ 13 (4/5 δίποντα, 6 ασίστ), Πράπας, Μαργαρίτης 7, Μίλερ 6 (5 λάθη), Φλόιντ 23 (4/13 δίποντα, 15/17 βολές, 4 λάθη), Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος 2