Super League 2: Το πανόραμα της 14ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 14/3 οι αγώνες της 14ης αγωνιστικής της Super League 2 οι οποίοι διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 13 και 14/3, με αποτελέσματα που βάζουν ξανά φωτιά στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς οι διαφορές μεταξύ των ομάδων που βρίσκονται στην κορυφή ολοένα και μικραίνουν. Σας έχουμε ήδη ενημερώσει για τη μεγάλη νίκη του Ιωνικού επί των Τρικάλων εκτός έδρας η οποία τον βάζει ξανά στο κόλπο της κορυφής. Πάμε να δούμε τί άλλο συνέβη στα υπόλοιπα παιχνίδια του διημέρου.

‘Μπλόκο’’ στη Λειβαδιά για το σερί του Εργοτέλη

Στοπ στο σερί των τριών νικών που είχε ο Εργοτέλης έβαλε ο Λεβαδειακός ο οποίος επικράτησε του Εργοτέλη με 1-0 στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 26ο λεπτό όταν ο Μπιανκόνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαζουλουξή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου. Ο Λεβαδειακός έφτασε μία ανάσα από το 2-0 αλλά ο Μπιανκόνι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 30ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λειβαδιάς μείωσε τη διαφορά από τον πρώτο γι’ ακόμη μία αγωνιστική Εργοτέλη στον έναν βαθμό με τους Κρητικούς να νιώθουν πιο καυτή την ανάσα των διωκτών του από ποτέ.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Δημόπουλος, Τσάπρας, Καραχάλιος, Νίκας (68′ Κονέ), Μεχία, Νίλι (57′ λ.τ Παναγιώτου), Πολέτο (87′ Τζημόπουλος), Συμελίδης (68′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (68′ Ενομό).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής (81′ Πατρινός), Νεράλ (46′ Κατσούρρι), Σερβιλάκης, Πέϊος, Τσέλιος, Άμπι (46′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (66′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (66′ Κωστανάσιος), Κόνραντ.

Δεν εκμεταλλεύτηκε το ‘’δώρο’’ του Λεβαδειακού ο Διαγόρας

Με τη νίκη του Λεβαδειακού επί του Εργοτέλη, ο Διαγόρας είχε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί εκείνος στη κορυφή της βαθμολογίας αν κέρδιζε τον Απόλλωνα Λάρισας εντός έδρας.

Η ομάδα της Λάρισας όμως είχε άλλα σχέδια, παίρνοντας ένα πολύ μεγάλο διπλό με 1-0 με σκόρερ τον Στέφανο Αθανασιάδη στο 52ο λεπτό με ωραία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά. Ήταν η πρώτη νίκη των φιλοξενούμενων μετά από 3 παιχνίδια απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος τον τελευταίο καιρό.

Διαγόρας (Θεοδόσης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (55′ Δημητρούλας), Ρουγκάλας, Καρατάσιος (68′ Κονέ), Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ (55′ Αυγενικού), Λινάρδος, Γεωργίου (36′ Μανωλάκης), Αλάεθ (68′ Σμυρλής), Μπαστακός.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Καρρίκι, Σκούπρας, Μόρας, Χατζής, Τζοβάρας (66′ Γκόλιας), Λίταινας (85′ Μπάλλας), Μπάμπης, Γιάκος, Ντα Κάμπο (80′ Νύκταρης), Αθανασιάδης (85′ Ομπράντοβιτς).

Ανοδική πορεία για την Ξάνθη

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ξάνθη νικώντας αυτή τη φορά τη Δόξα Δράμας εκτός έδρας με 3-0. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν ο Δημούτσος στο 6ο λεπτό, ενώ τα άλλα 2 ο Τάτος, πρώτα στο 29ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και έπειτα στο 48ο λεπτό με πολύ ωραίο γυριστό σουτ.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι γνώρισαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Βέρκερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 68ο λεπτό.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης (11′ λ.τ Στεφανάκος), Παρασκευάς, Μπελεβώνης (46′ Κουτσιανικούλης), Παπαργυρίου, Μαυριάς, Κουκόλης, Κόντος (46′ Μαρινάκης), Νιμπά, Μενσά (79′ Μπαράνκο), Αγγελόπουλος (64′ Φυτόπουλος), Σαμπανίδης.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Βέρκερ, Γκαρσία (65′ Τεσίγια), Μπριλάντε, Θυμιάνης, Δημούτσος (65′ Τσαμούρης), Τ. Παπάζογλου, Σχρόιγεν (73′ Μυστακίδης), Τάτος (84′ Σιατραβάνης), Μικελτάτζε.

Συνεχίζει τα αρνητικά αποτελέσματα η Παναχαϊκή

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η Παναχαϊκή, αυτή τη φορά από την Ιεράπετρα με 1-0 η οποία από την άλλη ‘’ξεκόλλησε’’ από την τελευταία θέση της βαθμολογίας πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της.

Το γκολ για τους νικητές το πέτυχε ο Ντάλα Κόστα στο 62ο λεπτό μετά από πλάγιο που εκτέλεσε ο Πριόνας.

Οι Πατρινοί ισοβαθμούν πλέον στην 6η θέση με τα Χανιά στους 18 βαθμούς πράγμα που σημαίνει ότι έχουν μπει σε μπελάδες όσον αφορά τη συμμετοχή τους στα Playoffs του πρωταθλήματος.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Μανουσάκης, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος, Φουάσης (63′ Αποστολίδης), Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα (72′ Ντούνης), Κούστα, Κόστα (86′ Ζήσης)

Παναχαϊκή (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Τσερούτι, Πατάπης, Λαρέα, Πάνος (66′ Σκεπετάρης), Μπρους (78 Κόκας), Μουστακόπουλος (82′ Μαρκοπουλιώτης), Ανάκογλου, Γιούσης (77′ Μπελεζάκης), Μασούρας, Μπάτροβιτς.

‘’Φλερτάρουν’’ με την εξάδα τα Χανιά

Σε ανοδική πορεία βρίσκονται και τα Χανιά τα οποία πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στα 3 παιχνίδια. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησε του Καραϊσκάκη με 1-0, ο οποίος βρίσκεται πλέον μόνος του στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς.

Το γκολ της νίκης ήρθε με κεφαλιά από τον Διαμαντόπουλο στο 73ο λεπτό μετά από σέντρα του Δημητριάδη. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν 2 τα τέρματά τους, αλλά το σουτ του Καμαρά στο 78ο λεπτό κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (82′ Ρέντζας), Ανδρέου, Σωτηράκος (46′ Γρομητσάρης), Καμαρά, Πλέγας (63′ Δημητριάδης), Κάρλος (69′ Γκίνο), Μπραμπίγια (46′ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Μασένα, Διαμαντόπουλος.

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα, Δούμτσιος (84′ Δεινόπαπας), Μαύρου (77′ Μπρέμπος), Ναζίμ (67′ Νταλακούρας), Τάμπας (77′ Μπεκατώρος), Παπανίκου, Ρούνεϊ (84′ Μαραθωνίτης), Λόβριτς.