Super League 2: Το πανόραμα της 12ης αγωνιστικής΄(vid)

Παιχνίδια με μεγάλο ενδιαφέρον σημειώθηκαν την 12η αγωνιστική της Super League 2 η οποία διεξήχθη σήμερα 3/3. Σας είχαμε ενημερώσει για τη μεγάλη νίκη του Εργοτέλη επί του Ιωνικού με 3-2, μία νίκη η οποία του δίνει το δικαίωμα να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Πάμε να δούμε τί συνέβη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, πρώτη για τον δεύτερο γύρο.

”Ξεμπούκωμα” για Λεβαδειακό

Άνετη νίκη με 4-0 πήρε ο Λεβαδειακός απέναντι στον Καραϊσκάκη στη Λειβαδιά, πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί του νίκη, ενώ παρέμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι δίχως ήττα.

Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Μπιανκόνι με εύστοχη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν ακόμη 3 τέρματα μέσα σε 11 λεπτά.

Στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μεχία με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0. 3 λεπτά αργότερα ο Δημόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0, ενώ στο 60ο λεπτό ο Μπιανκόνι με προβολή σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τέταρτο συνολικά της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (65’ Τσάπρας), Τζημόπουλος, Μύγας, Παναγιώτου, Καραχάλιος (66’ Συμελίδης), Πολέτο, Μεχία, Μαρίνος (73’ Θεοχάρης), Μπιανκόνι (65’ Μυτίδης), Τζιώρας (73’ Ενομό).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Ρεμπαγκούκα (68’ Μπελεβώνης), Δεινόπαπας (46’ Δερμιτζάκης), Μαύρου (54’ Ναζίμ), Παπανίκου, Κόκας, Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ (46’ Δούμτσιος).

Προελαύνει ο Διαγόρας

Σε πολύ καλό φεγγάρι βρίσκεται ο Διαγόρας, καθώς επικράτησε και της Ιεράπετρας με 1-0, σημειώνοντας έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του. Το συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 58ο λεπτό με τον Μπαστακό να κρεμά τον Αθανασόπουλο, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Σελινιωτάκης, Κωστούλας, Ντοριβάλ(72′ Αλαέθ), Γεωργίου(72′ Αθανασίου), Μπαστακός(81′ Μανωλάκης), Κάκκο(61′ Σμυρλής), Κονέ(61′ Λινάρδος), Μασούρας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου(8′ λ.τ. Σμίλτος), Μασουέρο, Τεγούσης(36′ Αρσενίδης – 65′ Αποστολίδης), Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα, Κούστα, Τσιλιγγίρης(36′ Φουάσης).

Επιστροφή στις νίκες για τα Χανιά

Μετά από 3 ανεπιτυχή αποτελέσματα τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες απέναντι στη Δόξα Δράμας εκτός έδρας με 1-0. Το γκολ για τους νικητές το πέτυχε ο Βασιλόγιαννης στο 18ο λεπτό με κρεμαστό σουτ.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Κουκόλης, Παπαργυρίου (20’ λ.τ. Μπολάκης), Μαυριάς, Παρασκευάς (46’ Πινδώνης), Χάμοντ (13’ λ.τ. Μακντόναλντ), Μενσά, Αγγελόπουλος, Βάντερσον (71’ Κουτσιανικούλης), Μπαράνκο (46’ Σαμπανίδης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Καμαρά (74’ λ.τ. Ανδρέου), Παναγιωτούδης, Πλέγας, Δημητριάδης (55’ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (90’ Ζιούλης), Μασένα, Διαμαντόπουλος (74’ Μπραμπίγια).

”Λευκές ισοπαλίες” σε Τρίκαλα και Ξάνθη

Ισόπαλα 0-0 έληξαν τα παιχνίδια της Ξάνθης με τον Απόλλωνα Λάρισας και των Τρικάλων με την Παναχαϊκή.

Όπως και στον πρώτο γύρο έτσι και τώρα το ζευγάρι των Τρικάλων με την Παναχαϊκή ήρθε ισόπαλο (1-1 στον πρώτο γύρο). Το θέαμα δεν ήταν καλό, κάτι που σήμαινε πως οι φάσεις θα ήταν λιγοστές όπως και συνέβη. Έτσι, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία και τη μοιρασιά των βαθμών.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (78′ Μολά), Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (54′ Χατζηκωνσταντίνου), Κεχαγιάς, Σταματής (46′ Πέλκας), Ευθυμίου (85′ Διαμαντόπουλος).

Παναχαϊκή (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Πάνος (84′ Μπελεζάκης), Τσερούτι (54′ Σκεπετάρης), Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Μπάτροβιτς, Γιούσης (83′ Παπαδόπουλος), Πλιάτσικας, Αραβίδης (36′ λ.τ Αποστολόπουλος).

Μοιρασιά υπήρχε και στην Ξάνθη με την τοπική ομάδα να έρχεται ισοπαλία με τον Απόλλωνα Λάρισας. Οι Ακρίτες, οι οποίοι είχαν τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο τους για πρώτη φορά φέτος, είχαν φάσεις αλλά δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ, καθώς είτε η αστοχία, είτε η καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (46′ Θυμιάνης), Βέρκερ, Γκαρσία (59′ Τσαμούρης), Τζούρμαν, Έμπερτ (87′ Δημούτσος), Μπριλάντε, Τάτος, Σιατραβάνης (59′ Ντίνας), Βόλτερς (46′ Μικελτάτζε), Καπνίδης.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Γκόλιας (46′ Καμπέρης), Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας, Μπαλογιάννης (69′ Γκουντρουμπής), Μπάμπης, Ντά Κάμπο (53′ Τασιούλης), Αθανασιάδης (69′ Γιάκος), Σέχου (53′ Ομπράντοβιτς).