Super League 2: Το πανόραμα και η βαθμολογία της 7ης αγωνιστικής (vids)

Πραγματοποιήθηκαν σήμερα οι αγώνες της 7ης αγωνιστικής της Super League 2 οι οποίοι έκρυβαν αρκετές ανακατατάξεις όσον αφορά τη βαθμολογία. Σας ενημερώσαμε προηγουμένως για τη νίκη του Ιωνικού επί του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0, πάμε να δούμε τί έγινε και στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Τζιώρας ο… λυτρωτής!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζιώρα ο Λεβαδειακός πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ιεράπετρα με 1-0.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου έβλεπε την ιστορία να… επαναλαμβάνεται, καθώς βρισκόταν κοντά στην τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας ισοπαλία σε ισάριθμους αγώνες. Όλα αυτά μέχρι το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο επιθετικός της ομάδας της Βοιωτίας πέτυχε το νικητήριο γκολ σε κενή εστία, παραμένοντας έτσι στην 1η θέση με 15 βαθμούς έναν μπροστά από τον δεύτερο Ιωνικό.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος (46′ Μπιανκόνι), Νίκας (72′ Νίλι), Μεχία (63′ Καραχάλιος), Πολέτο, Συμελίδης, Εν Νομό (80′ Κωστής), Τζιώρας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Σμίλτος, Περδίκης, Χιντζίδης, Λεμονής, Τεγούσης, Βογιατζής, Γκίνη, Φουάσης (69′ Ντάλα Κόστα), Κούστα.

Έ”Χ”ασε έδαφος ο Διαγόρας

Ισοπαλία με 1-1 απέσπασε ο Διαγόρας απέναντι στη μαχητικά Χανιά, μένοντας έτσι στο -4 από την κορυφή

Οι Ροδίτες άνοιξαν το σκορ με πλασέ από τον Μπαστακό στο 52ο λεπτό μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Ντοριβάλ.

Τα Χανιά όμως δεν είπαν την τελευταία τους λέξη, ισοφαρίζοντας 5 λεπτά πριν το 90αλεπτο.

Ο Δημητριάδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γρομητσάρης πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Μασένα να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης (46’ λ.τ. Κωστούλας), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Αυγενικού (69’ Αθανασίου), Ντοριβάλ (75’ Αλάεθ), Γεωργίου (82’ Δημήτρουλας), Σμυρλής (69’ Λινάρδος), Μπαστακός.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Κάρλος (76’ Παναγιωτούδης), Βρεττός (66’ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (59’ Μασένα), Κάσσος, Διαμαντόπουλος (59’ Σουντουρά).

Στραβοπάτημα για τα Τρίκαλα

Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι των Τρικάλων με τον Εργοτέλη, ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν συμφέρει κανέναν.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες με καμία από τις δύο όμως να βρίσκει δίχτυα.

Σημαντικότερη ευκαιρία της αναμέτρησης ήταν αυτή του 68ου λεπτού, όταν ο Μπρουσέλης εκτέλεσε το φάουλ από πλευράς Εργοτέλη, αλλά ο Γιακουμής αρνήθηκε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσέλιου στο τέλος της αναμέτρησης.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (71′ Ποζατζίδης), Κατσούρι, Πέιος, Τσέλιος, Άπι (62′ Μπουτσάκης) Μανουσάκης (78’ Κόνραντ), Κοκκίνης (46′ Μπουρσέλης), Πατρινός (62′ Κωστανάσιος).

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταμάτης, Νιάρος, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (65′ Ελευθεριάδης), Πέλκας (46′ Αλμπάνης) Κεχαγιάς, Ευθυμίου (57′ Φασίδης).

Διπλό ψυχολογίας για την Ξάνθη

Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη η οποία επικράτησε στην Άρτα του τοπικού Καραϊσκάκη με 1-0

Σκόρερ για τους Ακρίτες ήταν ο Έμπερτ ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπουργάνης στο 76ο λεπτό.

Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Φαν Ίπερεν, Ρουμπάγκουκα, Δούμτσιος, Μαραθωνίτης, Παπανίκου, Κόκας, Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς.

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Ίζο, Παπάζογλου, Τεσίγια, Καπνίδης, Γκαρσία, Βέρκερ, Σχρόεϊεν, Μπριλάντε, Σιατραβάνης, Έμπερτ.

Κουλούρια και στη Δράμα

Το δεύτερο 0-0 της αγωνιστικής σημειώθηκε στη Δράμα ανάμεσα στην τοπική Δόξα και στην Παναχαϊκή.

Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους να σκοράρουν, αλλά είτε η αστοχία είτε οι δύο τερματοφύλακες, απέτρεψαν το γκολ.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς που δεν σκοράρουν φέτος οι Αχαιοί, οι οποίοι μοιραία έμειναν στο -5 από την κορυφή και την 5η θέση με 10 βαθμούς.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μπολάκης, Σπυρόπουλος, Μαρινάκης, Παπαργυρίου, Αγιώτης, Αγγελόπουλος, Μενσά (64′ Πινδώνης), Μαυριάς, Βάντερσον (54′ λ.τ Κουτσιανικούλης), Σαμπανίδης (64′ Βουγιακλίγια).

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας (37′ λ.τ Μαρκοπουλιώτης), Λαρέα, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος, Μπρους (57′ Τσερούτι), Ανάκογλου (57′ Παπαδόπουλος), Αραβίδης, Σκεπετάρης (57′ Κόκας), Κουσκουνάς (43′ λ.τ Γιούσης).