Super League 2: Η σύνοψη της 19ης αγωνιστικής

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 7/4 η 19η αγωνιστική της Super League 2, μια αγωνιστική στην οποία δεν άλλαξαν πολλά πράγματα όσον αφορά τη κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα. Σας είχαμε ενημερώσει νωρίτερα για την έκτη συνεχόμενη νίκη του Ιωνικού και πέμπτη εκτός έδρας ταυτόχρονα επί του Καραϊσκάκη με 0-3. Πάμε να δούμε τι συνέβη στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Σταθερά δεύτερος ο Λεβαδειακός

Άνετη νίκη με 3-0 πήρε ο Λεβαδειακός απέναντι στην Παναχαϊκή, φτάνοντας έτσι τα 4 παιχνίδια δίχως ήττα. Η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά μαζί με τον Ιωνικό την είσοδό της στα Playoffs του πρωταθλήματος, άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Σταμόπουλου στο 10ο λεπτό για να έρθει ο Μυτίδης στο 34ο λεπτό να κάνει το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Πολέτο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Μένκα, Μύγας (72′ Μπιανκόνι), Λιάγκας, Παναγιώτου, Τσάπρας, Μεχία, Κονέ, Πολέτο, Μαρίνος (81′ Συμελίδης), Μυτίδης (72′ Τζημόπουλος), Κωστή (77′ Νίκας).

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Σούλης, Μαρκοπουλιώτης (46′ Μπάτροβιτς), Πατάπης, Πάνος, Λαρέα, Σταμόπουλος (63′ Αραβίδης), Μπρους (76′ Κόκας), Γιούσης (46′ Μασούρας), Ανάκογλου, Τσερούτι (76′ Παπαδόπουλος), Κουσκουνάς.

”Μοιρασιά” στα Τρίκαλα

Ισόπαλο με 0-0 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι των Τρικάλων με την Ξάνθη, με τους γηπεδούχους να χάνουν ολίγον έδαφος για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, αλλά η προσπάθεια του Πέλκα δεν βρήκε στόχο. Τα Τρίκαλα έχασαν ακόμη μία ευκαιρία λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Σταματής έκανε το πλασέ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Ίτσο, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ευθυμίου δεν κατάφερε να σκοράρει από πλάγια θέση.

Η Ξάνθη στην επανάληψη κατάφερε να φέρει σε ισορροπία το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει ούτε εκείνη δίχτυα, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο 0-0.

Τρίκαλα (Παπαβασιλείου-Μπακαρός): Γιακουμής, Τάχατος, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Νιάρος, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Ευθυμίου, Πέλκας (90′ Πανίδης), Ελευθεριάδης (79′ Αλμπάνης), Σταματής (83′ Ντιαλόσι).

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Γκαρσία, Μικελτάντζε (74′ Καπνίδης), Τάτος, Πέτροβιτς, Μπριλάντε, Βέρκερ, Σιατραβάνης (82′ Τεσίγια), Σχρόιγεν (46′ Θ. Παπάζογλου), Τ. Παπάζογλου (57′ Τσαμούρης), Δημούτσος (82′ Ντίνας).

Δεν ”Χ”άρηκε κανείς στη Ρόδο

Διαγόρας και Εργοτέλης δεν παίρνουν τα αποτελέσματα που επιθυμούν τον τελευταίο καιρό με το μεταξύ τους παιχνίδι να αποτελεί μία καλή ευκαιρία και για τους δύο. Κανείς όμως δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης καθώς το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 13ο λεπτό με σουτ του Μανουσάκη.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, προσπάθησαν να γίνουν περισσότερο δημιουργικοί και στο 52ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με κοντινό σουτ του Κονέ.

Η ψυχολογία των γηπεδούχων είχε ανέβει κατακόρυφα, αλλά η αποβολή του Κωστούλα στο 58ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να γίνει περισσότερο απειλητικός ώστε να ”κλέψει” αυτός το παιχνίδι, αλλά δίχως επιτυχία με το τελικό 1-1 να μένει ως το τέλος.

Ένα αξιοσημείωτο περιστατικό που συνέβη στην αναμέτρηση είναι οτι στον αγώνα βρέθηκαν αντιμέτωπα δύο αδέρφια. Τα αδέρφια Τσέλιου!

Πιο συγκεκριμένα, ο Ηλίας Τσέλιος αγωνίζεται στη μεσοεπιθετική γραμμή του Εργοτέλη, ενώ ο Θέμης Τσέλιος βρίσκεται στη θέση του τερματοφύλακα για λογαριασμό του Διαγόρα. Και οι δύο ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν σε όλη την αναμέτρηση.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Θ. Τσέλιος, Σανδραβέλης, Σελινιωτάκης (46ο Σμυρλής), Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Μασούρας, Ντοριβάλ, Λινάρδος (85ο Καρατάσιος), Κάκκο (61ο Αθανασίου), Αλάεθ (46ο Κονέ), Μπαστακός (61ο Αθανασίου).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (68ο Μποτέ), Ποζατζίδης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Η. Τσέλιος, Μπουτσάκης (68ο Κούατενγκ), Κόνραντ (83ο Πατρινός), Κωστανάσιος (57ο Μπουρσέλης), Μανουσάκης.

Προελαύνουν τα Χανιά

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν τα Χανιά τα οποία τα πάνε περίφημα μετά την έλευση του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο της ομάδας.

Οι Χανιώτες επικράτησαν στο Κρητικό ντέρμπι της αγωνιστικής της Ιεράπετρας με 0-1 με πλασέ από τον Νίκολιτς στο 16ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στο γκολ του Νίκολιτς, γνωρίζοντας έτσι την τρίτη ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια. Επίσης τα Χανιά έχουν να χάσουν εδώ και 8 παιχνίδια, με τον Ιωνικό να αποτελεί την τελευταία ομάδα από την οποία έχασε στις 27/2.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Βογιατζής, Μασουέρο (46′ Αποστολίδης), Σμίλτος, Ζήσης, Λεμονής, Ντούνης (67′ Αρναούτογλου), Φουάσης (78′ Αρσενίδης), Γκίνη, Κούστα, Ντάλα Κόστα (56′ Πριόνας).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Καμαρά (32′ λ.τ. Γρομητσάρης), Ανδρέου, Σωτηράκος, Κάρλος, Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος (58′ Δημητριάδης), Σουντουρά, Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (58′ Κάσσος).

Ζωντανός στη μάχη για τα Playoff ο Απόλλων

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας στη Δράμα επί της τοπικής Δόξας με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης επιτεύχθηκε με σουτ από τον Σκούπρα στο 21ο λεπτό.
Με τη νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην όγδοοη θέση με 24 βαθμούς, βρισκόμενη μόλις 3 βαθμούς μακριά από τον έκτο Διαγόρα. Ο Απόλλων έχει να αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Λεβαδειακό, εκτός τα Χανιά και εντός τον Εργοτέλη, 3 παιχνίδια πολύ δύσκολα.
Οι γηπεδούχοι από την άλλη, οι οποίοι έχασαν σχεδόν οποιαδήποτε ελπίδα για είσοδο στα Playoffs, έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 65ο λεπτό, αλλά το σουτ του Κουτσιανικούλη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αστρά.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς (78′ Παπαϊωάννου), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Άντερσον, Χάμοντ, Μαυριάς (63′ Κόντος), Κουτσιανικούλης (78′ Νιολάκης), Πινδώνης (78′ Φυτόπουλος), Μενσά, Σαμπανίδης (39′ Μπαράνκο).

Απόλλων Λάρισας (ΚώσταςΦραντζέσκος): Αστράς, Μόρας (69′ Λουκάς), Σκούπρα, Καρρίκι (69′ λ.τ Αθανασιάδης), Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλλας (59′ Καμπέρης), Σούλτσε (76′ Κουτρουμπής), Μπάμπης, Λιταινας, Ομπράντοβιτς (59′ Τασιουλής).