Στον τελικό ο Ολυμπιακός για το δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ νίκησε με 3-1

Ο Ολυμπιακός ανώτερος και στα δυο παιχνίδια με τον ΠΑΣ Γιάννινα πήρε δίκαια την πρόκριση με 3-1 για να αντιμετωπίσει τον νικητή του αυριανού αγώνα ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε πολύ ωραίο ομαδικό ποδόσφαιρο. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν που δεν είχε στην ενδεκάδα κανένα από τα τρια 10αρια που διαθέτει ο Ολυμπιακός (Φορτούνης, Βαλμπουενά, Σύλβα)

Στο 4″ πρώτη τελική με κεφαλιά του Έλ Αραμπί αουτ. Στο 6″ πρώτο σουτ για τον ΠΑΣ μπλοκάρει ο Σα. 13″ ένα σουτ του Μπρούμα μπλοκάρει εύκολα ο Λοντίγκιν. Στο 14″ τρία συνεχόμενα κόρνερ για τον ΠΑΣ χωρίς κανένα κίνδυνο για τον Σα. Στο 18 καλή συνεργασία από δεξιά με Ανδρούτσο Καμαρά και σουτ Έλ Αραμπί, μπλοκάρει ο Λοντίγκιν.

Στο 21″ ομαδική τελική προσπάθεια ολοκλήρωσε ο Μασούρας μπλόκαρε ο Λοντίγκιν. Στο 25″ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με πέναλτι ο Μπρούμα από ομαδική επίθεση σούταρε και ο Πίρσμαν….. απέκρουσε με το χέρι και ο Πολωνός διαιτητής Ρατσκόφσκι αμέσως έδειξε την άσπρη βούλα και κίτρινη κάρτα στον Πίρσμαν.

Το πέναλτι ανάλαβε ο Έλ Αραμπί έκανε την βόλτα του πρώτα αλλού ο Λοντίγκιν αλλού η μπάλα 1-0 για τον Ολυμπιακό.στο 26″ Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει ποδόσφαιρο υψηλών προδιαγραφών επαναλαμβάνω χωρίς δεκάρι.

Στο 41″ το σκόρ γίνεται 2-0 για τον Ολυμπιακό ο Καμαρά σούταρε δυνατά η μπάλα κόντραρε στην άμυνα και η μπάλα φτάνει στον Έλ Αραμπί εκπληκτική προσποίηση του μιστερ γκολ στον Σάλιακα και με αριστερό πλασέ κανει το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός εμφανίζεται χωρίς καμία αλλαγή και στο 46″ ο Χολέμπας κάνει την σέντρα από αριστερά η μπάλα φτάνει από το πουθενά στον Έλ Αραμπί από μπέρδεμα της άμυνας του ΠΑΣ και πλασάρει στην κενή εστία αλλά προλαβαίνει ο Εραμούσπε με το γόνατο και διώχνει σε κόρνερ.  Ο ΠΑΣ ξεκινάει το ματς καλύτερος επόμενο ήταν έπρεπε να αντιδράσει μετά το 2-0 που έχανε πράγματι στο 51 από συνδυασμό ο Καρτάλης κάνει το 2-1 και μπαίνει στο παιχνίδι η ομάδα του Γιαννίκη. Πράγματι στα δυο επόμενα λεπτά ο ΠΑΣ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του με κεφαλιά του Παντελάκη να βάλει φωτιά στο Καραϊσκάκη και να βάλει το γκολ της πρόκρισης το 2-2 η μπάλα ξυστά πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σα. ήταν το 53′

Έτσι είναι η μπάλα όταν δεν βάζεις γκολ στα επόμενα δύο λεπτά 55″ο Ολυμπιακός κάνει το 3-1 και κλειδώνει την πρόκριση με τον Μπρούμα, ο Έλ Αραμπί εδωσε την ασίστ στον Μπρούμα πάρε βάλε για μία ακόμα φορά και με σουτ παραβιάζει για τρίτη φορά την εστία του Λοντίγκιν για το 3-1 και τελικό αποτέλεσμα

Απο το 64″ μέχρι το 67″ ο Μπρούμα πέταξε στα σκουπίδια τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Ο ΠΑΣ είχε κατέβει στην επίθεση για να μειώσει το σκόρ τρεις φορές ο Μπρούμα την πρώτη φορά κατέβηκε πρό του Λοντίγκιν μόνος του έκανε το χειρότερο τελείωμα απλά σούταρε πάνω στο σώμα του Λοντίγκιν έπρεπε να δώσει αριστερά του την μπάλα στον αμαρκάριστο Έλ Αραμπί η να ντριμπλάρει τον Λοντίγκιν. οι άλλες δύο ευκαιρίες του από καλή θέσει έκανε δυο άστοχα σουτ χωρίς κανένας να τον πιέζει.

Επειδή ακούγονται κάτι ρίτρες περί 7 εκ.για το καλοκαίρι ο παίκτης αυτος παίζει χωρίς μυαλό στην κρίσιμη στιγμή σταματάει το μυαλό του και στην τελική προσπάθεια αποτυγχάνει, ότι έκανε σήμερα το έχει ξανακάνει σε πολλά παιχνίδια, με τίποτα τα 7 εκ. Με τόσα λεφτα σήμερα παίρνεις έναν νέο Έλ Αραμπί. Και τι δεν έκανε σήμερα ο Μαροκινός 2 γκολ και το άλλο το έδωσε στον Μπρούμα.

Στο 71″ γίνονται δυο αλλαγές για τον Ολυμπιακό Καμαρά, Μπρούμα έξω και μπαίνουν Βαλμπουενά, Μπουχαλάκης. Στο 77″ νεα ευκαιρία με τον Μασούρα το σουτ πάνω στον Λοντιγκιν. Ο ΠΑΣ πιέζει στα 20″ τελευταία λεπτά χωρίς να κινδυνεύσει το τέρμα του Σα. Στο 84″ ο Σύλβα με τον Χασάν παίρνουν τις θέσεις των Έλ Αραμπί και Εμβιλά χωρίς να προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο.

Στο 86″ ο Σεμέδο πήρε κίτρινη κάρτα και στο 89″ την κόκκινη ο Χολέμπας με την δευτερη κίτρινη. Στο 90″ έχει μια ευκαιρία ο ΠΑΣ με τον Καρτάλη μόλις άουτ. στο 92″ η τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό την θέση του Μασούρα ο Βρουσάι χωρίς να προλάβει να δείξει κάτι.

( Εδώ έχουμε την διακοπή για το Ραμαζάνι )