Stoiximan Futsal Cup: Στον τελικό ο Ηνίοχος, 2-1 το Νέο Ικόνιο με συγκλονιστικό Χαραλαμπόπουλο

Στον τελικό του Stoiximan Futsal Cup προκρίθηκε ο Ηνίοχος για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η ομάδα του Γιάννη Μοστριού επικράτησε 2-1 του Νέου Ικόνιου στο κλειστό του Λαυρίου σε έναν τρομερό αγώνα και την Δευτέρα (10/5, 19:30) θα διεκδικήσει το τρόπαιο με το νικητή του ζευγαριού Ερμής Ζωγράφου – Σαλαμίνα.

Ο τερματοφύλακας των γαλάζιων, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, έκανε συγκλονιστική εμφάνιση και ήταν κυριολεκτικά ανίκητος. Πραγματοποίησε 20 αποκρούσεις στον αγώνα, έπιασε πέναλτι με το σκορ στο 2-1 και ήταν κομβικός για να καταφέρει ο Ηνίοχος να πάρει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η νίκη ήρθε κόντρα σε έναν τρομερό αντίπαλο όπως είναι το φετινό Νέο Ικόνιο, το οποίο επιβλήθηκε δυο φορές φέτος του Ηνίοχου στο πρωτάθλημα. Εντούτοις, ο σημερινός αγώνας ήταν μια διαφορετική ιστορία και ο Ηνίοχος μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα ως το τέλος, παρά την πίεση της ομάδας του Περάματος.

Ο Αγγελίνας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό του αγώνα με δεξί σουτ, ενώ ο Αλεξόπουλος με πέναλτι έγραψε το 2-0 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Ένα καλό “μαξιλαράκι” για τον Ηνίοχο, αλλά στο ποδόσφαιρο σάλας έχουμε δει να ανατρέπονται πολύ μεγαλύτερα σκορ.

Και η αλήθεια είναι πως ο Χαραλαμπόπουλος χρειάστηκε να κάνει πολλές καίριες επεμβάσεις. Η μοναδική, δε, φορά που νικήθηκε, ήταν με αυτογκόλ, όταν σουτ κόντραρε σε συμπαίκτη του, τον αιφνιδίασε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του και ενώ απέμεναν πάνω από 11 λεπτά. Στα τελευταία λεπτά, το Ικόνιο έπαιξε και με πέμπτο παίκτη, είχε ευκαιρίες για το 2-2, όπως βέβαια και ο Ηνίοχος για το 3-1. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος…

Με την κόρνα της λήξης υπήρξε και μια ένταση ανάμεσα στις δυο ομάδες, που όμως γρήγορα εκτονώθηκε. Η ένταση, το πάθος, οι παλμοί πρωταγωνίστησαν εκείνοι την στιγμή, αλλά η τάξη και η ηρεμία επανήλθαν. Από το Ικόνιο είχαν παράπονα για ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις που σύμφωνα με τους ίδιους επηρέασαν την τελική έκβαση.