Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου η Εθνική.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, η “γαλανόλευκη” επικράτησε 16-11 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στους “4” της διοργάνωσης στη Βοπυδαπέστη και περιμένει να μάθεο τον αντίπαλό της.

Η Εθνική ομάδα, εμφανίστηκε εξαιρετική στον προημιτελικό αγώνα κόντρα στις ΗΠΑ επικρατώντας 16-11. Με έναν απίστευτο Αργυρόπουλο ο οποίος σκόραρε 5 τέρματα, αλλά και τον Γενηδουνιά, που ήταν “on fire” στον σημερινό αγώνα, πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Υγρού Στίβου στη Βουδαπέστη.

Η εθνική μας ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι κόντρα στις ΗΠΑ. Με δύο γκολ του απίστευτου Γενηδουνιά, έκανε ένα σερί 2-0. Στη συνέχεια οι ΗΠΑ μείωσαν με τον Μπόουεν, όμως ο Αργυρόπουλος απάντησε άμεσα και σκόραρε για το 3-1 την ίδια ώρα που οι ΗΠΑ ήταν με παίκτη παραπάνω.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι ΗΠΑ μπήκαν πιο δυνατά. Μείωσαν κατευθείαν σε 3-2, με την Ελλάδα να απαντά με τον Αργυρόπουλο για το 4-2. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 4-4. Ο Εξαιρετικός Γενηδουνιάς, σκόραρε το τρίτο του γκολ και έβαλε εκ νέου την εθνική μας ομάδα μπροστά. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε στον πόντο, με τη δεύτερη περίοδο να λήγει με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 7-7.

Το πρώτο γκολ της τρίτης περιόδου ανήκε στη “γαλανόλευκη” ομάδα. Ο Αργυρόπουλος κέρδισε έξυπνα το πέναλτι, με τον Βλαχόπουλο να ευστοχεί και να βάζει την εθνική ξανά μπροστά με 8-7. Ο Γουβής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ελλάδα, για το 9-7. Ο Άγγελος Βλαχόπουλος διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα της Ελλάδα, σκοράροντας για το 10-7, τιμωρώντας την άμυνα των ΗΠΑ.

Η Ελλάδα μπήκε “φουριόζα” και στην τέταρτη περίοδο, σκοράροντας το 11ο τέρμα της, αυξάνοντας κι άλλο τη διαφορά. Μετά από 10 λεπτά “ξηρασίας” για τους Αμερικάνους ήρθε και το πρώτο τους γκολ για το 12-8, με τον Αργυρόπουλο να απαντά αμέσως, σκοράροντας το 13-8. Ο Χάλοκ μείωσε ξανά για τις ΗΠΑ, όμως ο Καλογερόπουλος αντέδρασε γρήγορα και σκόραρε μετά από απίστευτη πάσα του Παπαναστασίου, κάνοντας το 14-9, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο εξαιρετικός Αργυρόπουλος στο πέμπτο του σουτ, σκόραρε και το πέμπτο του γκολ, για το 15-10, υπέρ της Εθνικής μας ομάδας. Στα τελευταία λεπτά, ο Βλαχόπουλος, διαμόρφωσε το τελικό 16-11, στέλνοντας τη “γαλανόλευκη” στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4

Διαιτητές: Τσβαρτ (Ολλανδία), Ομε (Γερμανία)

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Ουάινμπεργκ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ντάουμπε 3, Ερχαρντ, Χάλοκ 3, Γούντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ιρβινγκ, Χόλαντ