Στα ημιτελικά με άνεση ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του Περιστερίου με 92-57 με στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, κάνοντας έτσι το 2-0 και παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τη φάση των «4» στην Basket League.

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός σήμερα στο Κλειστό Γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου», επικρατώντας με 92-57 του Περιστερίου. Με αυτή τη νίκη, οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Προμηθέα Πατρών.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση σημειώνοντας δύο εύστοχα τρίποντα δια χειρός Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ. Το επιθετικό «κρεσέντο» των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στην αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-6 μετά από ενέργεια του Φαλ. Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 9-0 με πρωτεργάτη τους τον Κώστα Σλούκα. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε στο 29-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το Περιστέρι προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν άμεσα τη διαφορά στους 20 πόντους (15-35, 12′ μετά από καλάθι που πέτυχε ο Βεζένκοφ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με «κεκτημένη ταχύτητα», ανεβάζοντας για πρώτη φορά σήμερα τη διαφορά στους 26 πόντους (19-45) μετά από ενέργεια του Ζαν-Σαρλ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γάλλο να πετυχαίνει ακόμη ένα καλάθι και τους Πειραιώτες να προηγούνται με 51-22.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με εξίσου δυναμικό τρόπο την τρίτη περίοδο του αγώνα, κάνοντας ένα μικρό 5-0 σερί και «εκτοξεύοντας» τη διαφορά του ματς στους 34 πόντους (22-56). Οι γηπεδούχοι που βρισκόντουσαν σε πολύ κακή ημέρα όσον αφορά τον επιθετικό τους τομέα, πάλεψαν και με κύριο εκφραστή τους τον Δημήτρη Μωραΐτη, έφεραν στο 26′ τη διαφορά κάτω από τους 30 πόντους και πάλι (32-61). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα όχι μόνο δεν ελάττωσαν ταχύτητα, αλλά πάτησαν ξανά το «γκάζι», ανεβάζοντας το σκορ στο 28′ στους 38 πόντους (32-70). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 74-36.

Oι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου κατάφεραν για πρώτη φορά να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους (36-77) χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Πρίντεζη. Το «rotation» άνοιξε και από τις δυο πλευρές, με τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να βελτιώνουν την επιθετική τους λειτουργία με πρωτεργάτη τους τον Μωραΐτη. Η κατάσταση του αγώνα βέβαια δεν άλλαξε και τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 92-57 και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι, σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League.

MVP

Εξαιρετική ήταν η συνεισφορά του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με double-double σκοράροντας 15 πόντους και κατεβάζοντας 11 ριμπάουντ. Παράλληλα, ο 26χρονος φόργουορντ των «ερυθρολεύκων» είχε 4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/4 ελεύθερες βολές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92

Διαιτητές: Σ.Συμεωνίδης, Κ. Πουρσανίδης, Ε. Κωνσταντινίδου

Περιστέρι (Μίλαν Τόμιτς): Φύτρος 2, Μπιλάλης, Αγκμπελίζ 4, Πέτεγουεϊ 6, Μωραΐτης 11 (1), Γκίελο 13 (3), Μπράουν 7, Σαλούστρος, Γιαννόπουλος, Γκρέι 8 (2), Σταυρακόπουλος 6.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2), Ντόρσεϊ 13 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 7, Σλούκας 10 (2), Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 15 (1), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 3 (1).