Σωτηρία για τον ΑΟΑΝ με νίκη 2-0, δύσκολα τα πράγματα για την Προοδευτική

Σε ένα αγώνα που έγραψε ιστορία για την ομάδα του Αγίου Νικολάου, οι ποδοσφαιριστές του κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη 2-0 επί της Προοδευτικής στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής. Αυτή η νίκη αποτελεί ένα αποφασιστικό βήμα προς την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία και ταυτόχρονα τοποθετεί την Προοδευτική σε μια δύσκολη θέση, με την 11η θέση της κατάταξης που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ για την παραμονή.

Ο ΑΟΑΝ άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό, με τον Κατσικοκέρη να βρίσκει τον στόχο με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σένκα. Η αντίδραση της ομάδας του Αγίου Νικολάου ήταν εξαιρετική και στο δεύτερο μέρος, στο 51ο λεπτό, ο Πήλιος διπλασίασε το προβάδισμα μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Νοκάι.

Αν και η Προοδευτική είχε την κατοχή της στη συνέχεια του παιχνιδιού, δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την άμυνα του Αγίου Νικολάου, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη σημαντική νίκη, ο ΑΟΑΝ καταφέρνει να βάλει ένα σημαντικό πλεονέκτημα στη μάχη για την παραμονή στη Γ’ Εθνική, ενώ η Προοδευτική βρίσκεται πλέον σε μια δύσκολη θέση που απαιτεί την αντίδρασή της στα επόμενα παιχνίδια.

ΑΟΑΝ : Γιαγκιόζης, Δολαψάκης, Τσανάι, Χριστογιάννης, Μουστάκης, Φουκαράκης, Κατσικοκέρης (74΄ Αποστολόπουλος), Καμαρά, Νοκάι (65΄ Πλουσής), Σένκα (65΄ λ.τ. Μαρινάκης), Πύλιος (80΄ Μαρκάκης)

Προοδευτική : Πραντάλος, Πετράκης (86΄ Κολοβάδης), Ματκάκης, Νικολόπουλος, Ανδριόπουλος (72΄ Γκόγκα), Ξενοπανάγος, Θεοδωρίδης (56΄ Βουργουντζής), Δρόσης, Λαζαρίδης, Σαβράς (56΄ Ξυγκάκης).