Σφαγή του Ολυμπιακού στα Γιάννενα 1-1 Δείτε(φωτό(βίντεο)

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων 91″ ο Ολυμπιακός πέτυχε το νικητήριο τέρμα με κεφαλιά του Χασάν ο διαιτητής έδειξε σέντρα κανονικό. Όμως και αφού το μαγείρεψαν στο VAR 5 λεπτά το ακύρωσαν ως οφσάϊντ .
Στην γραμμή που έδειξε η Nova ήταν ο παίκτης του Ολυμπιακού στην ίδια ευθεία με τους αμυντικούς δεν υπήρχε κανένα οφσάϊντ, ο κανονισμός λέει στην περίπτωση αυτή η φάση μετράει υπέρ του επιτιθέμενου παίκτη.

Που είσαι Σάββα να τους βάλεις όλους στη θέση τους όπως εσύ μόνο ΄ήξερες τον τρόπο και σε έλεγαν και γραφικό από πάνω.Επειδή δεν σου άρεσε να αδικούν έτσι ολοφάνερα την μεγάλη σου αγάπη τον Ολυμπιακό μας.

Πως ξεκίνησε ο Ολυμπιακός χωρίς τον Φορτούνη για ένα ολόκληρο ημίχρονο και το πληρώσαμε στο τέλος δεν ήταν μόνο η καθαρή κλοπή

Τζολάκης Ραφίνια Σεμέδο Μπα Χολέρας Εμβιλά Μπουχαλάκης Καμαρά Βαλμπουενά Ρατζέλοβιτς Ελ Αραμπί.

5 λεπτό ο Παμλίδης ανοίγει το σκορ σε μια φάση που η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αδρανής με τρεις  τέσσερης μεταβιβάσεις μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού που ξεκίνησε πολύ αργά και χαλαρά

Στο 22″ κάρτα στον Καμαρά 24″ απόκρουση Τζολάκη 36″ ευκαιρία με Σεμέδο κεφάλια αουτ σέντρα Βαλμπουενά τέλος ημιχρόνου. Με τον Βαλμπουενά μόνος του χωρίς τον Φορτούνη δεν ολοκληρώνεται καμιά επίθεση όλες οι σέντρες ήταν βούτυρο στο ψωμί των αμυντικών του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ολυμπιακός για να ξυπνήσει και να κάνει επιθέσεις έπρεπε να δεχθεί γκολ

. Αυτή η νοοτροπία είναι πολύ παλιά και πρέπει να κοπεί. Τώρα μπήκαμε σε περιπέτεια πως θα κάνουμε την ανατροπή και να πάρουμε την νίκη δεν υπάρχουν ιδέες χωρίς τον Φορτούνη θα το λέω συνέχεια το ποδόσφαιρο εκτός από δύναμη και τεχνική θέλει και μυαλό. Στο πρώτο ημίχρονο δεν χρειαζόταν ο Ολυμπιακός τρία αμυντικά χαφ με τα Γιάννενα θα παίζαμε όχι με την Μάτζεστερ-Σιτι

Β ημίχρονο με Φορτούνη αντί Εμβιλά που δεν πατάει αντίπαλη περιοχή. Τι έλεγα χωρίς Φορτούνη δεν υπάρχουν ιδέες και στο 51″ ο καλύτερος παίκτης της Ελλάδος έδωσε συστημένη μπαλιά ασίστ στον Ελ Αραμπί και με  κεφαλιά το γκολ ήταν εύκολο για τον Ελ Αραμπί. και 1-1 το ματς.

59″ μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί χόρεψε την άμυνα του ΠΑΣ και ανατράπηκε χωρίς πέναλτι Στο 63″ βολίδα Καμαρά μόλις άουτ νέα βολίδα Μπουχαλάκη σύριζα άουτ στο 65″ Στο 69″ Χασάν αντί Ρατζέλοβιτς Στο 70″ η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΣ να κάνει το 2-1 από σουτ ο Τζολάκης απέκρουσε η μπάλα στο δοκάρι και την μπλοκάρει πάνω στη γραμμή ο Τζολάκης που έχει δυσκολία να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 77″ φοβερή βολίδα Καμαρά απόκρουση Χουτεσιώτη Στο 82″ ο Χασάν μόνος του χάνει το σίγουρο γκολ σκάβει την μπάλα αντί ένα απλό σουτ.

Το ματς σε λεπτομέρειες

Στα χαρτιά ήταν ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί, αλλά εξελίχθηκε διαφορετικά. Αφού ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με… καθυστέρηση, κόντρα σε μια ομάδα που έδειχνε πιο αποφασισμένη σε εκείνο το σημείο και το πλήρωσαν οι Πειραιώτες. Έπειτα, από εκτέλεση πλαγίου, ο Κριζμάν συνεργάστηκε ωραία με τον Σάλιακα από τα δεξιά και στη συνέχεια ο Κατράλης έστρωσε για τον Παμλίδη, που εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση από Μπα και Σεμέδο (και γενικότερα την αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών) άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’.

Αυτό το γκολ φυσικά διαφοροποίησε, όπως είναι λογικό, τα πλάνα των δύο προπονητών. Οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν, πίεσαν πολύ ψηλά από νωρίς, είχαν βελτιωμένη εικόνα στη συνέχεια, αλλά όχι συνολικά καλή στο πρώτο μέρος. Από την άλλη, οι Ηπειρώτες αναγκαστικά κοίταξαν πιο πολύ την άμυνά τους και πόνταρα στην κόντρα επίθεση. Ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος στο πρώτο μέρος, είχε λίγες καλές φάσεις και κορυφαία ήταν η κεφαλιά του Σεμέδο μετά από καλή σέντρα του Βαλμπουενά, αλλά ο Πορτογάλος στόπερ, που ήταν στην καρδιά της μικρής περιοχής, δεν είχε καλή ισορροπία κι αστόχησε.

Σχεδόν στο ίδιο σημείο που πληγώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, χτύπησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο. Οι Πειραιώτες… γυρόφερναν στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Φορτούνης, που εν τω μεταξύ είχε μπει στο παιχνίδι, έκανε σέντρα-ξυράφι για τον Ελ Αραμπί που με σκαστή κεφαλιά ισοφάρισε. Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, άγγιξε την ανατροπή η ομάδα του Μαρτίνς και μάλιστα με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Αφού βγήκε στην μπαλιά του Φορτούνη με το εξωτερικό, ο Ελ Αραμπί έγινε αποδέκτης της μπάλας, άδειασε δις τον Παντελάκη, αλλά το παράκανε και στη συνέχεια βγήκε κι απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι και το σκορ υπέρ του. Ήταν φλύαρος επιθετικά σε σημαντικό κομμάτι του ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιαννίκη παραλίγο να χτυπήσει σαν… κόμπρα, αφού σε μια από τις λίγες καλές της στιγμές άγγιξε το 2-1. Ο Κριζμάν έφερε βόλτα τον Σεμέδο, έπιασε δυνατό σουτ και ο Τζολάκης, που δεν έβαλε καλά τα χέρια του, είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του, να κυλάει πάνω στη γραμμή προτού την μπλοκάρει.

Αρκετό… ψωμί είχε και η τελική ευθεία του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε δύο φάσεις από τις οποίες δεν προέκυψε happy end για τους Πειραιώτες, αλλά από τους Ηπειρώτες. Στο λάθος του Παντελάκη μέσα στην περιοχή, λίγο έλειψε να βγει κερδισμένος ο Χασάν. Ωστόσο, με την εστία… πιάτο έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια. Στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Μαρτίνς πανηγύρισε το 2-1, το οποίο εν τέλει δεν έγινε. Αφού ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο και ο Χασάν από κοντά βρήκε δίχτυα. Όμως, μέσω VAR και έπειτα από ενδελεχή έλεγχο υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης (86′ Λιάσος), Καρτάλης (73′ Ντομίνγκεθ), Κάστρο, Νάουμετς (56′ Λεό), Παμλίδης (86′ Λώλης), Κρίζμαν.

Στον πάγκο έμειναν: Γιαννίκογλου, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς, Λιάσος, Ελευθεριάδης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (69′ Χασάν), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο έμειναν: Κρίστινσον, Σουντανί, Καφού, Σισέ, Λοβέρα, Μπρούνο, Κάιπερς.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Αντώνιος Δίπλαρης (Καρδίτσας)
4ος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)