Σεβίλλη: 5 κατακτήσεις της διοργάνωσης.

Ιστορία γράφει, για 6 φορά στον τελικό και φιλοδοξεί να σηκώσει τον  τίτλο δεν έχει ηττηθεί σε κανέναν!.

Πέρασε  την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον ημιτελικό,  με  σκορ 2-1 και έχοντας πρωταγωνιστή τον κίπερ Μπόνο πήρε θέση βασικού στα 7 τελευταία παιχνίδια και έχει κρατήσει την εστία στα 5 από αυτά, ο οποίος πραγματοποίησε 6 σημαντικές αποκρούσεις.

Να χανει  με πέναλτι στο 9’, και  απειλήθηκε με δεύτερο τέρμα, ισοφάρισε στο 26’ με τον Σούσο.

Συνέχισε να δέχεται πίεση, όμως ο Μπόνο αποδείχθηκ Κέρβερος και στο 78’ έπιασε κοιμώμενη την άμυνα της αγγλικής ομάδα και πέτυχε το 2-1 με τον Λουκ ντε Γιονγκ, που είχε περάσει ως αλλαγή.

Δικαίωση η επιτυχία για τον τεχνικό Λοπετέγι δέχθηκε κριτική όταν ανέλαβε μετά την αποτυχία του στη Ρεάλ, ο οποίος ξεκίνησε τα mind games, χαρακτηρίζοντας την Ίντερ φτιαγμένη για να κατακτήσει το Champions League.

Αγωνιστικά Νέα:

Τελευταίο ματς για τον ηγέτη της μεσαίας γραμμής Μπανέγα, ο οποίος ανακοίνωσε την 3η αποχώρησή του από τον σύλλογο.

Δεν χάνει τον τελικό ο πολύτιμος εξτρέμ Οκάμπος  ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον ημιτελικό, όμως συμμετείχε στις τελευταίες προπονήσεις και θα πάρει θέση βασικού.

Πήρε λεπτά συμμετοχής κόντρα στη Μάντσεστερ ο χαφ Γκούντελ, ο οποίος ήρθε αργοπορημένος στη Γερμανία, ελέω Covid-19 τον ξεπέρασε.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπόνο – Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεγκιλόν – Μπανέγα, Χορδάν, Φερνάντο – Ελ Νεσίρι, Οκάμπος, Σούσο