Σε κακό δαίμονα του Ολυμπιακού εξελίσσεται η Φερεντσβάρος.

Eμεινε πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός.

Ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε (1-1), αλλά η ομάδα  ήταν νωθρή και τρομερά άστοχη, και στον παίκτη παραπάνω,  Από την άλλη να χτυπούν στην κόντρα Φερεντσβάρος και έτσι  το πρώτο οκτάλεπτο με το υπέρ τους 1-3.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν (2-3),  τα δοκάρια και η αστοχία, έδωσαν τηνΦερεντσβάρος να πάει  τη διαφορά (2-5), με δυνατά  από την περιφέρεια, στα μισά του δεύτερου οκτάλεπτου

. Εκεί, οι παίκτες του Βλάχου «έσφιξαν» αμυντικά, μπλόκαραν τους αντιπάλους τους και με συγκέντρωση στην επίθεση, πλησίασαν στο γκολ (4-5).

Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι Ούγγροι εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω και ξέφυγαν ξανά στο +3 (4-7), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος (5-8).

Με εξαιρετικές άμυνες ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τρίτο οκτάλεπτο και έτσι κατάφερε να μειώσει στο γκολ (7-8), στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ στο μεταξύ οι Ούγγροι αστόχησαν και σε πέναλτι. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «ερυθρόλευκους», καθώς «κόλλησαν» στην επίθεση και έτσι η Φερεντσβάρος το εκμεταλλεύτηκε, συντηρώντας το +3 (7-10), στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αφού χτύπησε για άλλη μία φορά στον παίκτη παραπάνω.

Τρομερές άμυνες από τους παίκτες του Βλάχου σε όλο το τέταρτο οκτάλεπτο! Ο Ολυμπιακός είχε «μπλοκάρει» τη Φερεντσβάρος και με δύο γκολ του Γενηδουνιά και ένα του Φουντούλη, ισοφάρισε (10-10). Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν και με τον Πάβιτς να κρατάει πίσω, ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, τα δοκάρια των Γούνα, Μυλωνάκη και το άστοχο του Αργυρόπουλου στην τελευταία εκτέλεση, κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα με το τελικό 13-14.