Σαχτάρ Ντόνετσκ-Αταλάντα 0-3: Στους 16 οι Ιταλοί!

Παρά το γεγονός οτι πολλοί είχαν ξεγραμμένοι την Αταλάντα για πρόκριση στην επόμενη φάση, με βάση και τη βαθμολογία, η Ιταλική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και με 2 σερί νίκες στις 2 τελευταίες αγωνιστικές και σε συνδυασμό την ισοπαλία της κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι, πέρασε στους 16 του Champions League!

Αντίπαλός της, η Σαχτάρ, της οποίας επικράτησε με 0-3 στην Ουκρανία, αφήνοντάς την στην 3η θέση, συνεχίζοντας στους 32 του Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις 2 ομάδες κατάφεραν να σκοράρουν, παρόλο που είχαν αρκετές ευκαιρίες.

Μάλιστα, η Σαχτάρ σκόραρε με τον Κοβαλένκο αλλά το τέρμα ακυρώθηκε, μιας και ο Τετέ που έκανε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αταλάντα έβγαλε ουσία, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με τον Καστάν στο 66′, βάζοντας δύσκολα στους Ουκρανούς, ειδικά μετά και την αποβολή του Ντοντό με απευθείας κόκκινη στο 77′.

Η Αταλάντα κλείδωσε τη νίκη με τον Πάσαλιτς στο 80′, ενώ το κερασάκι στη τούρτα έβαλε ο Γκόσενς στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Σαχτάρ: Πιατόβ, Κριβτσόβ, Ισμαΐλι, Ματβιγιένκο, Ντοντό, Στεπανένκο, Τάισον, Αλαν, Κοβαλένκο (71΄Σόλομον), Ματέους (59′ Μάρλος), Μοράες

Αταλάντα: Γκολίνι, Μασιέλο (61′ Μαλινόφσκι), Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Καστάν, Γκοσενς, Γκόμες (90′ Χατεμπερ), Ντε Ρουμ, Φρόιλερ, Πάσαλιτς, Μουριέλ (71′ Ιμπάνιες)