Σαχτάρ Ντόνετσκ: 1/5 προκρίσεις με ιταλικές ομάδες σε νοκ άουτ.

Έδωσε άλλη μία κόντρα στη Βασιλεία και επικράτησε με 4-1 στο ρελαντί. ,

Το 1-0 στο 2’ της έδιωξε κάθε άγχος,

Το 2-0 στο 22’  άξιζε κι άλλο γκολ στο 1ο ημίχρονο,  είπε  όχι ο κίπερ και μία το δοκάρι.

Στο 74’ πέτυχε το 3-0 με πέναλτι, κόβοντας κάθε ελπίδα της ελβετικής ομάδας, στο 88’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της 4-0 και στις καθυστερήσεις δέχθηκε το 4-1, με την εστία της να παραβιάζεται στους 27 από τους 28 τελευταίες ευρωπαϊκούς αγώνες.

Σε κομβικό παίκτη αποδεικνύεται ο Ζούνιορ Μοράες, ο οποίος στα 3 τελευταία ματς στη διοργάνωση σημείωσε 4 γκολ άνοιξε το σκορ σε όλες και έδωσε 2 ασίστ!

Ήρεμος δήλωσε ο τεχνικός Λουίς Κάστρο ενόψει του αποψινού ημιτελικού και συμπλήρωσε πως είναι σημαντικό να δείξει το DNA η ομάδα του και να μην επηρεαστεί ο τρόπος παιχνιδιού της.

Αγωνιστικά Νέα:

Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Χοτσολάβα  όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρει τη θέση του Μπόνταρ στο αρχικό σχήμα, καθώς η εμφάνισή του στο ματς με τη Βόλφσμπουργκ, όπου αποβλήθηκε, προκάλεσε προβληματισμό. Κανένα άλλο πρόβλημα για τον Πορτογάλο τεχνικό, έχει αποδεχθεί την απουσία του βασικού μπακ Ισμαΐλι την καλύπτει με τον αρχηγό Ματβιένκο.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πιάτοβ – Ντοντό, Κρίβτσοβ, Μπόνταρ (Χοτσολάβα), Ματβιένκο – Μάρκος Αντόνιο, Στεπανένκο – Μάρλος, Άλαν Πάτρικ, Τάισον – Ζούνιορ Μοράες

*7-2-15 κόντρα σε ιταλικές ομάδες

*Ο Ζούνιορ Μοράες άνοιξε το σκορ στα 3 τελευταία στο UΕL

*1/5 προκρίσεις με ιταλικές ομάδες σε νοκ άουτ

*6-1-6 το ρεκόρ επί γερμανικού εδάφους

*10/11 Over 2,5 φέτος στην Ευρώπη (μαζί με UCL)

Επιπλέον πληροφορίες αγώνα
Διαιτητής: Σίμον Μαρτσίνιακ (Πολωνία)
Τηλ. Μετάδοση: Cosmote Sports 1 HD
Καιρός: 19oC Αίθριος

Σχόλια: «Μονός» ημιτελικός. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τη λήξη του 90λέπτου ακολουθεί παράταση και (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι.

Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη Σεβίλλη.