Ρολάν Γκαρός: Έστησε πάρτι ο Τσιτσιπάς πέρασε στα ημιτελικά.

Ανίκητος  ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο  Ρολάν Γκαρός που έρχονται στο δρόμο του.

Ο  πρωταθλητής εκανε πάρτι πρόκρισης  και πέρασε στα ημιτελικά αφού το εμπόδιο του Ρώσου Ν. Μεντμέντεφ  ήταν πολύ λίγο για να τον σταματήσει στα προημιτελικά.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον Μεντβέντεφ  με 3-0 σετ 6-3, 7-6, 7-5 και πέρασε  στους 4 της διοργάνωσης.

Δυνατά ξεκίνησε ο Στέφανος στο πρώτο σετ κερδίζοντας το πρώτο game, όμως η αντίδραση του Μεντβέντεφ ήταν άμεση καθώς πήρε το επόμενο.

Ο Τσιτσιπάς δεν πτοήθηκε, ανέβασε την απόδοση του και πήρε τα επόμενα games για να προηγηθεί με 4-1 για να πάρει τελικά το πρώτο σετ μ 6-3 και να κάνει το 1-0.

Διαφορετική τροπή είχε το δεύτερο σετ καθώς έγινε μεγάλη μάχη.

Ο Μεντβέντεφ πήρε το πρώτο game, όμως άμεση ήταν η απάντηση του Στέφανου.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση τα τρία επόμενα σετ και πήρε κεφάλι με 3-1 games.

Ο Μεντβέντεφ απάντησε με τα τρία επόμενα games και προηγήθηκε με 3-4, και 5-6 όμως ο Τσιτσιπάς αντέδρασε, ισοφάρισε σε 6-6 και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το παιχνίδι του και έφτασε στη νίκη με 7-6 για να κάνει το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τρίτο σετ με τους δύο τενίστες να παίρνουν διαδοχικά τα games και είναι ισόπαλοι 2-2, όμως ο Ρώσος πρόβαλε σθεναρή αντίσταση και προηγήθηκε με 2-4. Πάλι ο Στέφανος δεν πτοήθηκε ισοφάρισε σε 4-4 φέρνοντας το σετ στα ίσα, και τελικά νίκησε με 7-5 και 3-0 σετ.

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός ο Αλεξάντερ Σβέρεφ.