Προβλημάτισε ξανά ο Ολυμπιακός…..θετική εικόνα ο Άρης.

Οι “κίτρινοι” κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 του Ολυμπιακού στο “Κλεάνθης Βικελίδης” στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις σε αντίθεση με τους Πειραιώτες που δεν έχουν “πιάσει τα στάνταρ” τους.

Ο προβληματισμός στο “στρατόπεδο” των “ερυθρολεύκων” εξακολουθεί να υπάρχει στο στάδιο της προετοιμασίας τους. Στη σημερινή φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Κλ. Βικελίδης”, ο Άρης παρουσιάστηκε εμφανώς ανώτερος και ανανεωμένος, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-1 και έχοντας παράλληλα ως μεγάλο του πρωταγωνιστή τον Ραφαέλ Καμάτσο, που “χάρισε” ένα γκολ και μια ασίστ στους Θεσσαλονικείς.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς άφησε στην Αθήνα έντεκα βασικούς παίκτες και δοκίμασε ένα τελείως διαφορετικό σχήμα, το οποίο όμως δεν φάνηκε πάλι παραγωγικό, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέραν της ήττας, δεν είχαν και σημαντικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας

Το ματς άρχισε χωρίς κάποια αξιωσημείωτη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Άρης απείλησε πρώτος με ένα σουτ του Πάλμα να περνάει πάνω από την εστία του Τζολάκη.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ωραία ενέργεια του Καρβάλιο στο 30′, η οποία όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Στο 38ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία, καθώς το διαγώνιο σουτ του Πάλμα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Έλληνα γκολκίπερ των “ερυθρολεύκων”.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ραντζέλοβιτς απείλησε για τους Πειραιώτες με το σουτ του να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουέστα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς την επίτευξη κάποιου τέρματος για τις δυο ομάδες, ωστόσο το συγκρότημα του Χερμάν Μπούργος έδειχνε να… πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το “καλημέρα” στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τον Ανδρούτσο να κάνει το σουτ από μακριά με το δεξί και τον Κουέστα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο ρυθμός στο ματς “έπεσε” στα επόμενα λεπτά, ωστόσο στο 74ο λεπτό, η σέντρα του Νταμπό κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Άβιλα έχασε τον Καμάτσο, ο οποίος πήρε αρχικά τη μπάλα με το κεφάλι και εν συνεχεία με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης σε 1-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε άμεσα να ισοφαρίσει, ωστόσο η άμυνα των “κιτρίνων” ήταν αποτελεσματική και στη συνέχεια της φάσης, ο Μαντσίνι έκανε την παράλληλη μπαλιά, της οποίας αποδέκτης ήταν ο Μπα, ο οποίος βρήκε τη μπάλα, ωστόσο δεν κατάφερε να διώξει σωστά και έτσι ο Χατηζιωάννου που είχε ακολουθήσει τη φάση την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0 υπέρ του Άρη.

Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς αντέδρασε και στο 80′, ο Χασάν πίεσε τον Φαμπιάνο, έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ με τον Κουέστα να διώχνει τη μπάλα.

Εκεί όμως βρέθηκε ο Τικίνιο που από κοντά πλάσαρε ουσιαστικά σε κενή εστία για να μειώσει το σκορ σε 2-1.

Στο 86’ ο Καμάτσο υποχρέωσε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Τζολάκη, έπειτα από υπέροχη ατομική προσπάθεια, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, το φάουλ του Πιερ Κούντε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα.

ΓΚΟΛ: 74′ Καμάτσο, 75′ Χατηζιωάννου / 80′ Τικίνιο

Κίτρινες: 90+3′ Νταμπό

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (61’ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (61’ Μαζικού), Ντουκουρέ (81’ Σγούρος), Πάπε Σέικ Ντιόπ (54’ Νταμπό), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (61’ Καμάτσο), Πάλμα (61’ Χατζηιωάννου), Γκρέι (61’ Ματέο Γκαρσία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Κίτσος (46’ Άβιλα), Ανδρούτσος, Μπα, Μανωλάς (75’ Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης (68’ Κούντε), Εμβιλά, Καρβάλιο, Ραντζέλοβιτς (67’ Χασάν), Καμαρά, Τικίνιο.