Προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Ολυμπιακού με 4-2 την Αϊντχόφεν.(ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Ο Ολυμπιακός σάρωσε την Αϊντχόφεν με τεσσάρα και πήρε αποτέλεσμα για πρόκριση μέσα στην Ολλανδία σε μια εβδομάδα.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Σα, Λαλά, Μπα, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσιουκ–Εμβιλά, Μπουχαλάκη, Καμαρά,–Μπρούμα, Βαλμπουενά, Έλ Αραμπί.
Στα πρώτα λεπτά η Αϊντχόφεν έχει τον έλεγχο αλλά ο Ολυμπιακός με την πρώτη τελική βάζει και την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Βαλμπουενά στο 9″ στήνει την μπάλα για ένα φάουλ ο Μπουχαλάκης με πλασαριστή κεφαλιά περνάει την μπάλα πάνω από τον τον Εμβογκό        που ήταν λίγο έξω από την γραμμή και όπως λέμε τον “κρέμασε”
Το 1-0 δεν το χάρηκε και πολύ ο Ολυμπιακός γιατί στο 14″ η Αϊντχόφεν ισοφάρισε όταν από ένα ακίνδυνο μακρινό σουτ από τον Ζάχαβι      η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο αλλάζοντας πορεία της μπάλας και ξεγέλασε τον Σα που δεν μπόρεσε να αποκρούσει χωρίς να ευθύνεται.
Μεγάλη ευκαιρία στο 30″ όταν ο Λαλά κλέβει την μπάλα από δεξιά και φτάνει στην περιοχή το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο  Εμβογκό       Στο 33″ μια σύγκρουση με τα κεφάλια του Καμαρά με τον Μποσκαγλί στο 38″           που αποχώρησε με τραύμα στο κεφάλι του.
Στο 37″ ο Εμβιλά μετά από οργανωμένη επίθεση του Ολυμπιακού η μπάλα στρώθηκε στον Εμβιλά από λάθος απόκρουση της άμυνας το σουτ ήταν με τεχνικό τρόπο έξω από την περιοχή γράφοντας το 2-1.
Και πάλι ο Ολυμπιακός δεν πρόλαβε να πανηγυρίσει το 2-1 δέχθηκε την ισοφάριση το 2-2 στο 38″ από ένα κόρνερ. Εδώ έχουμε λάθος από τους στόπερ που άφησαν αμαρκάριστο τον Ζάχαβι μέσα στην μικρή περιοχή, αλλά και την τεράστια ευθύνη από τον Σα που δεν κάνει καμία κίνηση προς την μπάλα να την μπλοκάρει άνετα.
Ο διαιτητής κράτησε 4″ καθυστερήσεις στο Α ημίχρονο ο Έλ Αραμπί από δεξιά κάνει ένα δύσκολο κλέψιμο στο 2″ των καθυστερήσεων από τον αντίπαλό του τον πετάει και κάτω με τον δικό του μοναδικό τρόπο χωρίς φάουλ μπαίνει στην περιοχή αδειάζει και τον Εμβογκό        και μόνος του ξετιναζει τα διχτυα  για το 3-2.
Στο 4″ των καθυστερήσεων ο Καμαρά έχει την ευκαιρία του αγώνος στα πόδια του σε μια αντεπίθεση έχει έναν αντίπαλο μπροστά του με τον Έλ Αραμπί μόνος του αριστερά του, δεν τον βλέπει να του δώσει την μπάλα να κάνει δεύτερο σόου “άδειασμα” του Εμβογκό       και τελειώνει την φάση μόνος του χωρίς επιτυχία να γίνει το 4-2 από το Α ημίχρονο.
Β ημίχρονο χωρίς αλλαγές και η Αϊντχόφεν έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχει την ευκαιρία στο 48″ να κάνει το 3-3 όταν το  φάουλ που χτύπησε ο    η μπάλα χτύπησε στο κάθετο αριστερό δοκάρι του Σα.
Στο 57 ο Ρέαμπτσιουκ σε μαρκάρισμα πήρε κίτρινη κάρτα και στο 62″ έχουμε τρεις  κάρτες μαζεμένες σε Μπρούμα, Μπα, και Σανκαρέ που χάνει την ρεβάνς
Στο 65″ ένα σουτ του Εμβιλά άουτ και στο 67″ ένα σουτ από τον      μπλοκάρει ένετα ο Σα. Στο 68″ έχουμε την πρώτη αλλαγή του Μαρτίνς να βάζει τον Μασούρα στην θέση του Βαλμπουενά. Ο Ολυμπιακός αμύνεται στο μισό γήπεδο με την Αϊντχόφεν όμως να μην κάνει κλασική  ευκαιρία. Αυτό δεν αρέσει στον Πέδρο Μαρτίνς να γέρνει το γήπεδο και στο 74″ βάζει τον Φορτούνη ξεκούραστο στην θέση του Έλ Αραμπί προωθημένο που δίνει πνοή στην επίθεση και ισορροπία του παιχνιδιού.
Όμως οι μεγάλες ευκαιρίες και το 4-2 έγινε όταν έγιναν τρεις αλλαγές με Ανδρούτσο, Βρουσάι, Χασάν, στις θέσεις των Μπρούμα, Λαλά, Εμβιλά.  Στο 83″ χάθηκε η μπάλα μεταξύ Φορτούνη Χασάν, και Μασούρα η μπάλα να καρφώνεται με βολίδα του Γιώργου Μασούρα για το 4-2.
Στο 86″ από τύχη δεν έγινε το 5-2 από φάουλ του Φορτούνη ο προωθημένος Παπασταθόπουλος με κεφαλιά μόλις άουτ.
Απόψε ο Ολυμπιακός έκανε πολύ μεγάλη Ευρωπαϊκή εμφάνιση εμφανώς ανώτερος της Αϊντχόφεν με τους περισσότερους παίκτες να διακρίνονται σε όλες τις γραμμές του στην άμυνα ο Μπα  απο τους καλύτερους και ο Μπουχαλάκης από την μεσαία γραμμή. Στη επίθεση ο Μασούρας όσο έπαιξε ήταν φοβερός το γκολ καταπληκτικό και του Έλ Αραμπί το “άδειασμα” του  Εμβογκό      πολύ μεγάλη φάση να παίζεται στην αθλητική Κυριακή. Στην Ολλανδία ο Ολυμπιακός ένα γκολ θα το βάλει με τέτοια άμυνα που έχει η Αϊντχόφεν.

Κίτρινες: Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Μπρούμα – Σανκαρέ, Ροσάριο

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Λαλά (80′ Ανδρούτσος), Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ,  Εμβιλά (80′ Βρουσάϊ), Καμαρά, Μπουχαλάκης,  Βαλμπουενά (68’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (74′ Φορτούνης), Μπρούμα (80′ Χασάν)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Μαξ, Μποσκάγλι (38’ Μπάουμγκαρλτ λ.τρ.), Τέζε, Ντάμφρις, Ροσάριο, Τόμας, Σανγκαρέ (70′ Φέρτεσεν), Μάλεν, Ζάχαβι, Γκέτσε (70′ Ζούνιορ)