Πρώτος στη Formula 1 ο Φερστάπεν στο Μπαχρέιν.(φωτό)

Η Red Bull απόλαυσε ένα τέλειο ξεκίνημα στη σεζόν στο Grand Prix του Μπαχρέιν 2023, καθώς ο Max Verstappen πέτυχε τη νίκη επί του συμπαίκτη του Sergio Perez – ενώ ο Fernando Alonso τερμάτισε τρίτος καθώς ο Charles Leclerc αποσύρθηκε από τον αγώνα.

Όλοι μπλοκάρουν τον σκληροτράχηλο Kevin Magnussen (P15) ξεκίνησε τον αγώνα με μαλακά ελαστικά και ο Verstappen είχε μια σταθερή απόδραση, αλλά ο συμπαίκτης Perez έπεσε πίσω και έχασε τη δεύτερη θέση από τον Leclerc – ενώ ο Carlos Sainz δεν μπόρεσε να κερδίσει το P3 από τη Red Bull.

Ο κυρίαρχος πρωταθλητής άπλωσε τα πόδια του στο προβάδισμα και τελικά κέρδισε για περισσότερα από 10 δευτερόλεπτα. Ο Perez ολοκλήρωσε το ένα-δύο και με τους δύο οδηγούς της Red Bull σε παρόμοιες στρατηγικές soft-soft-hard.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Φόρμουλα Ένα, Μαξ Φερστάπεν, θριάμβευσε στο γκραν πρι του Μπαχρέιν, στην εκκίνηση της σεζόν, σημειώνοντας μάλιστα το «1-2» με τον ομόσταυλο του στη Red Bull, Σέρχιο Πέρες.

Ο Φερστάπεν κυριάρχησε από την pole position και τερμάτισε πρώτος, ενώ ο Πέρες πέρασε την καρό σημαία μετά από 11,9 δευτερόλεπτα. Ήταν η «παρθενική» νίκη του Ολλανδού πιλότου στο Μπαχρέιν, όπως και η πρώτη φορά που ο πρωταθλητής θριάμβευσε στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν.

Ο Σαρλς ΛεΚλέρ της Ferrari ακολουθούσε στην τρίτη θέση, όταν επιβράδυνε και εγκατέλειψε 17 γύρους πριν από το τέλος φωνάζοντας «όχι, όχι, όχι. Δεν έχω δύναμη» από την ενδοσυνεννόηση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο βετεράνος και δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Φερνάντο Αλόνσο να προσπεράσει και να εξασφαλίσει θέση στο βάθρο για την Aston Martin.

Η βαθμολογούμενη δεκάδα στο γκραν πρι του Μπαχρέιν και οι βαθμολογίες οδηγών και κατασκευαστών έχουν ως εξής: