Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης με ήρωα Κότσαρη, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague και αποκόμισε την πρώτη του νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση έμοιαζε αμφίρροπη, δίχως όμως να σημειωθεί κάποια μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες. Η πιο χαρακτηριστική στιγμή ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων, όταν ο Περέα βγήκε σε τετ α τετ με τον Κότσαρη, με τον τελευταίο να αποκρούει προτού διαπιστωθεί πως ο Κολομβιανός επιθετικός ήταν οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Στο 48ο λεπτό, ο Ντομίνγκες πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Πίρσμαν έκανε κακό διώξιμο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ωστόσο ο Ιωαννίδης πήρε το «ριμπάουντ» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά διατηρούσε την κατοχή στο παιχνίδι, ωστόσο αδυνατούσε να ξεπεράσει την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και να απειλήσει υπό καλές συνθήκες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 85ο λεπτό, ωστόσο ο Κότσαρης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στην προσπάθεια του Μίνα, κατόπιν σέντρας του Περέα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε ο Περέα, ωστόσο ο Κότσαρης κατάφερε να το αποκρούσει και να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Έτσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο Απόλλων Σμύρνης «έσπασε» το ρόδι με την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Συνθέσεις
Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Άλβες (Λισγάρας 46′), Ντομίνγκες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Λα Πάρα (Μαρτίνες 46′), Τσιλούλης, Παμλίδης (Βιτλής 78′), Ντάουντα (Ιωαννίδης 46′).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε (Παντελάκης 80′), Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (Μίνα 80′), Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (Μπρένερ 64′), Γκαρντάφσκι (Μορέιρα 46′), Περέα, Μιλιτσεάνου (Τριάδης 46′).