Πρώτη νίκη για Εθνικό, 2-1 τη Θύελλα (vid)

Την πρώτη του νίκη για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πέτυχε ο Εθνικός Πειραιά επί της Θύελλας Ραφήνας με 2-1 στους Αγίους Αναργύρους στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Το παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο 30/10.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με ”έξυπνη” εκτέλεση φάουλ από τον Διάκο γράφοντας το 1-0. Δεύτερο γκολ σε δύο αγωνιστικές για τον ποδοσφαιριστή των Κυανόλευκων, και τα δύο με εκτέλεση φάουλ.

Η ομάδα της Θύελλας είχε απάντηση στο γκολ του Δρόσου στο 17ο λεπτό μέσω της άσπρης βούλας. Ο Δρόσης έπεσε στη μεγάλη περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Αποστόλου με τον διαιτητή Τριανταφύλλου να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Μία φάση όπου υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Εθνικού. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Μάλιστα, οι διαμαρτυρίες ήταν τόσο έντονες που η διαιτητική τριάδα αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι για 10 λεπτά ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός πήρε και πάλι το προβάδισμα. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, το σύνολο του Θεόφιλου Καλύβα πέτυχε γκολ νωρίς, αυτή τη φορά στο 48′ με σκόρερ τον Ζωγραφάκη έπειτα από μπαλιά του Ντάφλα.

Έκτοτε, ο Εθνικός κατάφερε να μην δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης μέχρι το τέλος, ενώ θα μπορούσε να κάνει και το 3-1, αλλά ο Λύγκος στο 74ο λεπτό αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Από την άλλη η Θύελλα γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική της ήττα.

Εθνικός Πειραιά (Θεόφιλος Καλύβας): Μπαντίκος, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Παπαγεωργίου, Αποστόλου(81′ Δώδας), Ντάφλας, Κούντου(54′ λ.τρ. Δούμουρας), Διάκος(86′ Πάππος), Μπέλερης, Κακοσίμος, Λύγκος.

Θύελλα Ραφήνας (Νίκος Μεσολόγγης): Πρίφτη, Μαργέτης, Φύτρος, Μαντζώρος, Ανδρίκος, Ντόσκας(90’ Σαντίκου), Αράπης(65’ Ζέκιο), Μαρτίνος, Δρόσης, Σουλτανίδης(46’ Γούλας), Παντελίδης(76’ Παναγιώτου).