Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού εκτός έδρας από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “άγγιξε” το διπλό, αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε… αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και έβαλε… φρένο (90:84) στο εκτός έδρας αήττητο των “ερυθρόλευκων”.

Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή του με το καλάθι στην τελευταία περίοδο και έδωσε τη δυνατότητα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να πλησιάσει και να προσπεράσει στο σκορ, εξασφαλίζοντας τη νίκη με 90:84. Οι “ερυθρόλευκοι” υποχώρησαν στο 6-3 και γνώρισαν την πρώτη εκτός έδρας ήττα στη σεζόν, ενώ οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 5-4, μετά το πέρας της 9ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας

Στην αρχή του παιχνιδιού, οι Πειραιώτες είχαν εξαιρετικό ξεκίνημα με τους Παπανικολάου – Βεζένκοφ, με τον πρώτο να σκοράρει κατά ριπάς και τον δεύτερο να καθαρίζει τα ριμπάουντ. Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά και προηγούταν στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα με 5:11. Οι Ισραηλινοί έκαναν τη δική τους… αντεπίθεση και έφτασαν τη διαφορά στον έναν πόντο (14:15), δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (14:18), αλλά η Μακάμπι απάντησε εκ νέου και το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (22:20).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πέτυχε τρίποντο δια χειρός Πίτερς για το 20:23  και εν συνεχεία οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, προτού οι φιλοξενούμενοι αποκτήσουν εκ νέου διαφορά πέντε πόντων (28:33). Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν επέτρεπε στους “ερυθρόλευκους” να πάρουν… ανάσα, καθώς πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (41:40). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά παρά την πίεση στο σκορ από τη Μακάμπι, έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 43:45.

Στην τρίτη περίοδο, το… έργο συνεχίστηκε με αντίστοιχο τρόπο. Οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν πρώτοι για το 43:47, αλλά οι Ισραηλινοί είχαν απαντήσεις, μειώνοντας συνεχώς στο ένα καλάθι (46:49). Όταν άρχισαν οι… κακές αποφάσεις του Μπόλντγουιν, οι Πειραιώτες πήραν ένα… μαξιλαράκι ασφαλείας με επτά πόντους (46:53). ενώ ένα τρίποντο του Παπανικολάου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στο παιχνίδι (46:56). Η Μακάμπι μείωσε στο -6 (50:56), αλλά ο Ολυμπιακός “χτύπησε” ξανά και άγγιξε πάλι τη διαφορά 10 πόντων (50:60). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει το προβάδισμα, αλλά με 63:69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι έφτασε γρήγορα στο -3 (66:69) και δημιουργούσε προβλήματα στον Ολυμπιακό με την επιθετική της άμυνα. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (73:71), προτού ο Λαρεντζάκης ανακτήσει το προβάδισμα για την ομάδα του χάρη σε τρίποντο (73:74). Ο Μπράουν έδωσε την απάντηση με δικό του τρίποντο (76:73) και εν συνεχεία η Μακάμπι έφτασε στο +4 (78:74). Οι γηπεδούχοι είχαν γείρει με το μέρος τους την αναμέτρηση, φτάνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (80:74), δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Εν τέλει, η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήρε τη νίκη με 90:84.

Τα δεκάλεπτα: 22:20, 43:45, 63:69, 90:84.

Ο MVP:

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, ο οποίος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του και της αναμέτρησης, σημειώνοντας 22 πόντους. Παράλληλα, είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.**