Πρώτη επίσημη νίκη για τον Εθνικό, 0-2 τον Ιωνικό Κ19

Την πρώτη του επίσημη νίκη για τη νέα χρονιά πήρε ο Εθνικός, επικρατώντας της Κ19 του Ιωνικού με 0-2 στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Πειραιά. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Ιωνικός.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα από την άσπρη βούλα, καθώς και τα 2 γκολ του Εθνικού σημειώθηκαν με πέναλτι.

Στο 54ο λεπτό, ο Εθνικός κέρδισε το πρώτο πέναλτι με τον Καρβούνη να αντικρύζει την δεύτερη κάρτα και την άγουσα για τ’ αποδυτήρια. Ο Πεχλιβανίδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, κάτι το οποίο έκανε και ο Ασπρογιάννης στο 66ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Τόσο ο Μιχάλης Γρίμπιλας, όσο και ο Νίκος Κανελλόπουλος ο οποίος ήταν αυτός που κάθισε χθες στον πάγκο της ομάδας του, σε δηλώσεις που μας παραχώρησαν, φάνηκαν ικανοποιημένοι από την εμφάνιση των παιδιών, με τον Μιχάλη Γρίμπιλα να σημειώνει πως η ομάδα χρειάζεται δουλειά ακόμα για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, ενώ στόχος της ομάδας είναι να προβιβαστούν ποδοσφαιριστές στην πρώτη ομάδα.

Επόμενο εμπόδιο της ομάδας του Μουράτ Σεροπιάν είναι ο Δίας Κορυδαλλού.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρίμπιλας – Νίκος Κανελλόπουλος): Μπαταγιάννης, Λεουνάκης, Λάππας, Καρβούνης, Τζανετής, Άχμεντ, Παυλίδης, Αγκιάδης, Αλεξανδράκης, Γραμματόπουλος, Δάλας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Πρασίνης, Παπαναστασίου, Σπανογιάννης.

Εθνικός Πειραιά (Μουράτ Σεροπιάν): Λαδάς, Ζούπα (64′ Αθανασίου), Ζωγραφάκης (90′ Γρίβας), Λώλος, Πεχλιβανίδης, Παπαγεωργίου, Σαρηγιάννης (46′ Ασπρογιάννης), Παυλής (83′ λόγω τραυματισμού Αναγνώστου), Παλούκης, Κόκορης, Νταούλιας (75′ Σπέντζος).