Πρώτη ”απόδραση” για Εθνικό, 1-2 τον Αστέρα Βάρης

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Εθνικός Πειραιά ο οποίος πέρασε από τη Βάρη με 1-2 επί του τοπικού Αστέρα.

Οι Κυανόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση μιας και άνοιξαν το σκορ με προβολή από τον Σάμιο μετά από φάουλ του Ντάφλα μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους στη συνέχεια και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Καλλιμάνη στο 26′.

Ο Εθνικός όμως πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 44ο λεπτό και μετά από κόρνερ, ο Νικολόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Μιχάλης Κάτσικας) Μαρινάκης, Μαραγκουδάκης, Οικονομόπουλος, Νάκας, Χάιδος(70′ Κατσικογιάννης), Νικολακόπουλος(54′ Νιούμαν), Μάγγος, Γκούμας, Λαθούρης, Καραλής(70′ Καναβέτας), Καλλιμάνης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Θεόφιλος Καλύβας) Μπαντίκος, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Παντελίδης, Νικολόπουλος, Ντάφλας, Διάκος(76′ Παπαγεωργίου), Μπέλερης(90′ Λύγκος), Φερναντίνιο, Σάμιος, Θέος(42′ λ.τρ. Κακοσίμος).