Προσκύνησε και η Γουέστ Χάμ τον Ολυμπιακό με 2 -1 αντι 4 -1

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφανιση σε Ευρώπη και Ελληνικό πρωτάθλημα. Σύμφωνα με την απόδοση του κυρίως στο Α ημίχρονο και τις ευκαιρίες που έχασε το δίκαιο αποτέλεσμα ήταν ένα 4 – 1 και όχι το φτωχό 2 -1

Ο Μαρτίνεθ έκανε δύο αλλαγές που άλλαξαν όλα ενύσχισε το κέντρο με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο. Και στα στόπερ έβαλε τον Πορόζο έναν αετό στην άμυνα μου δεν έχασε καμία φάση με το κεφάλι. Ήταν η αποκάλυψη της βραδιάς .
Ο Ολυμπιακός είχε στόπερ ένα αετόπουλο και δεν το ήξερε το έμαθε απόψε.Επίσης ο Ρέτσος έκανε το καλύτερό του παιχνίδι από τότε που ξαναγύρισε.

Πάμε τώρα στον μαέστρο του Ελληνικού ποδοσφαίρου που δίνει ομορφιά στο άθλημα και μας θυμίζει Καραπιάλη και Δεληκάρη Κώστας Φορτούνης. Γκουστάβο δεν πάς να κρυφτεις καλύτερα να μη βγαίνεις σε πλατείες και σε Πάρκα γιατί θα εκτεθείς μέ έναν τέτοιο Φορτούναρο που γελοιοποίησε όλη την Γουέστ Χαμ και τον χειροκρότησε όλη η Ελλάδα και η Ευρώπη.

Κι εσύ κ.Πέδρο Μαρτίνς αυτό τον παίκτη έστειλες στην Β ομάδα με το Νο 53, και δεν σου άρεσε για την πρώτη ομάδα και εισηγηθηκες να τον δωσουμε σε άλλη ομάδα? Ο κ Μαρινάκης τον κράτησε κι εμείς οι δημοσιογράφοι.

Τελικά το έπαιξες το κεφάλι σου στο στοιχημα και τ,έχασες.

Σειρά τώρα έχει κι ο συνάδελφό σου ο ……Πογιέτ Γκουστάβο να τα μαζεύει σιγά – σιγά.

Πάμε στο σημερινό ματς που μας κατέπληξε απόψε ο Ολυμπιακός όλες οι γραμμές λειτουργούσαν σαν μια Ευρωπαικη ομάδα. Η τριάδα Φορτούνης Ποντένσε Ροντινέι οργίασαν βρισκονταν με κλειστα ματια.Αλλά και Καμαρα Έσε Αλεξανδρόπουλο είχαν δέσει το κέντρο του γηπέδου.
Θα σταθώ στα στόπερ .δεν έλεγαν εκεί πονάει ο Ολυμπιακός με τον Πορόζο όμως όλα άλλαξαν και με την άνοδο του Ρέτσου που βρήκε τον ιδανικό παρτενέρ.

Αυτον τον Ολυμπιακό θέλουμε και στο Ελληνικό πρωτάθλημα

Στο 9’ δυνατό σουτ του Αλεξανδρόπουλου, μπλόκαρε ο Αρεολά. Στο 10’ σουτ του Μπενραχμά, από πλάγια θέση, άουτ.

Στο 33’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν ο Κώστας Φορτούνης σε μία προσωπική ενέργεια αφού στριφογύρισε, έφερε την μπάλα μπροστά του και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα εκεί όπου δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Αρεολά για το 1-0.

Στο 43’ στην κόντρα επίθεση ο Ολυμπιακός με τον Ποντένσε να βγάζει τον Ελ Κααμπί στην περιοχή, αυτός δεν μπόρεσε να βρει σουτ και έβγαλε σέντρα για τον Καμαρά, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0 όταν ο Ροντινέι έβγαλε σέντρα, ο Ογκμπόνα πήγε να διώξει με την προβολή, όμως δεν μπόρεσε να διώξει, με το γκολ να πιστώνεται στον αμυντικό των ερυθρόλευκων.

Πρν από το ημίχρονο ο Ινγκς βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Ρέτσο να μπερδεύεται, όμως ο Πασχαλάκης έδιωξε εξ επαφής κρατώντας το 2-0.

Στο 48’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ-Πράους, άουτ. Στο 53’ σουτ του Καμαρά, άουτ. Στο 54΄γύρισμα του Ινγκς, ψηλά άουτ. Στο 55’ μεγάλη ευκαιρία με τον Ποντένσε να μπαίνει στην μικρή περιοχή, όμως το γύρισμα που επιχείρησε έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 57’ κεφαλιά του Ινγκς άουτ. Στο 71’ σουτ του Αλεξανδρόπουλου άουτ. Στο 79’ σουτ του Αλεξανδρόπουλου, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, κεφαλιά του Πορόσο, μπλοκάρει ο Αρεολά.

Στο 87’ μετά από σέντρα, ο Κίνι δεν μπόρεσε να διώξει με τον Πακετά να πιάνει ένα φοβερό βολέ και να μειώνει σε 2-1.

Στο 91′ συρτό σουτ του Φορτούνη έφυγε άουτ. Στο 97′ κεφαλιά του Σούτσεκ άουτ.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι (74’ Κίνι), Πορόσο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος (85’ Σολμπάκεν), Καμαρά, Έσε, Ποντένσε (85’ Μασούρας), Φορτούνης (95′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (95′ Σκάρπα)

Γουέστ Χαμ (Nτέβιντ Μόγιες): Αρεολά, Κερέρ, Μαυροπάνος, Ογκμπόνα, Έμερσον, Σούτσεκ, Γουόρντ-Πράους (73’ Αλβαρεζ), Κούντους, Φορνάλς (58’ Ζαρόντ), Μπενραχμά (58’ Μπόουεν), Ινγκς (58’ Αντόνιο).